İçme suyu projesinin yüzde 60’ı tamamlandı

Şanlıurfa'nın Birecik ve Halfeti ilçelerini memba içme suyuna kavuşturacak projenin yüzde 60’ı tamamlandı....

ŞANLIURFA – Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün Şanlıurfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerini içme suyuna kavuşturacak projenin büyük bir kısmı tamamlandı.

DSİ 15. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda yapımı devam eden proje, Birecik ve Halfeti ilçelerine 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu temin edecek. Projede, Fırat nehrindeki pompa istasyonu rehabilite edilecek ve çelik boru hattıyla proje kapsamında yapılacak içme suyu arıtma tesisine iletilecek.

Halfeti ilçesinde Değirmendere kaynağından alınacak temiz su; çelik boru hattıyla eski Halfeti’ye iletilecek ve terfi istasyonlarıyla yeni Halfeti ilçesinde yapılacak depolara iletilecek. Aynı şekilde, Yeni Halfeti’deki su deposu durak kaynağından beslenecek.

Birecik su alma yapısı terfi istasyonu ile Birecik içme suyu arıtma tesisi isale hattı ve sanat yapıları, Birecik içme suyu arıtma tesisi inşaat işleri, Birecik-Halfeti içme suyu tesisleri tüm mekanik ekipmanların temini, Birecik içme suyu arıtma tesisi elektrik işleri, Yeni Halfeti 3 bin metreküp temiz su deposu inşaat işleri tamamlandı.

40 milyon 565 bin TL ihale bedeli olan işin fiziki gerçekleşme oranı yüzde 60 tamamlandı.

BİHA


20 May 2022 - 15:33 Şanliurfa- Asayiş