Öğretmenlikten antikacılığa

Şanlıurfa’da antika tutkunu Samet Özbek, öğretmenlikten emekli olduktan sonra iptilası olduğu antika eşyaları Balıklıgöl Yerleşkesinde bulunan tarihi çarşılar bölgesinde sergileyerek tarihe ışık tutuyor....

ŞANLIURFA –Şanlıurfa’da kent merkezindeki tarihi çarşılarda bulunan antikacılar, bulundurdukları paha biçilmez antika eşyalarla adeta tarihe ışık tutuyor. Balıklıgöl Yerleşkesinde bulunan tarihi çarşılar bölgesinde yer alan antikacılar, Şanlıurfa’da çok eski zamanlarda kullanılan eşyalarla tarihe yön veriyor.

Tarihi çarşıdaki antikacı tutkunlarından biri de Samet Özbek. Öğretmenlikten emekli olduktan sonra iptilası olduğu antika eşyalardan kopamayan Özbek, babasının vefatına kadar yaptığı antika satıcılığını devraldı. Yaklaşık 20 yıldır da antikacılıkla uğraşan Özbek'in dükkanında bulundurduğu eşyalar arasında geçmiş dönemlerde kullanılan teyp, saat, terazi, kaset, kılıç gibi ürünler bulunuyor. Antika eşyaların arasında bulunan Emevi dönemine ait 750 yıllık kılıca ise paha biçilemiyor.

BİHA’ya konuşan Samet Özbek, tarihi dizilerin etkisiyle insanların iş yerindeki antika eşyalara ilgisinin arttığını söyledi.


“BURAYA GELEN YAŞLILAR DUYGULANIYOR”

“Antika işine meraklı birisiyim” diyen Özbek, “Bu iş sevmeden olmaz. Bu işte merak, ilgi, alaka her şey olmalı. Bu iş zoraki yapılmıyor, içinden gelmeli insanın. Yaşlılar burayı geldiği zaman gençlik yıllarında kullandıkları kazan, leğen, saat, teyp, vazo gördüklerinde biraz duygulanıyor. Eskiden kullandıkları eşyalar artık kullanılamıyor. Artık yeni şeyler çıktı. Eski eşyalar antika oldu ama yine de insanların ilgi ve alakaları var. İnsanlar tarihi dizileri izleyince oradaki eşyaları görünce, merak edip geliyorlar” dedi.


“ŞARK ODALARI İÇİN ANTİKA EŞYA ALIYORLAR”

Özbek, Urfa’da antikaya meraklı çok insanın bulunduğunu belirterek, “İnsanlar evlerindeki şark odaları için antika eşya alıyor. Radyo, TV, saat ve süs eşyası gibi antika eşyalar alıyorlar” ifadesini kullandı.


“KIYMETİNİ BİLSİNLER”

İş yerinde çok sayıda antika eser bulunduğunu kaydedenÖzbek, “Bende antika bir kılıç var, 750 yıllık. Emevi döneminden kalma güzel bir kılıç, paha biçilmez. En pahalı eşyalar arasında bir antika saat var. O da 10 bin TL civarında. 750 yıllık kılıç 20 bin TL değerinde. İnsanlar evlerindeki dedelerinden, babalarından kalan herhangi bir şey varsa kıymetini bilsinler. İnsanlar filmlerde görüp ve merak ettiği ürünleri gelip sorsunlar. Tarihimize kültürümüze sahip çıkalım” diye konuştu.

SİNAN ÖZDEMİR – MUSTAFA EKİNCİ – ÖZEL HABER / BİHA


24 May 2022 - 16:43 Şanliurfa- Asayiş