Harran Üniversitesi Hastanesi’nde 8,5 saatlik operasyonla sağlığına kavuştu

Harran Üniversitesi Hastanesinde omurga kemikleri doğuştan yarım olan 5 yaşındaki çocuk 8,5 saatlik başarılı operasyonla sağlığına kavuştu....

Göğüs kafesi ve sırt eğriliği şikayetiyle Harran Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne başvuran küçük hasta, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Gulyara Çiğdem tarafından muayene edildi. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) incelemesi sonucunda bir tarafta üst üste dizili omurlar arasında üçgen şeklinde yarım bir omurun fazladan olduğu, karşı tarafta ise omurların birbirine yapışık olduğu ve aynı seviyede 2 tane omurilik olduğu tespit edildi.

Yapılan tetkikler sonucunda doğuştan yarım oluşmuş omurga kemikleri ile aynı seviyede 2 tane omurilik oluşumu olan 5 yaşındaki hasta 8,5 saatlik ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Gulyara Çiğdem şu ifadeleri kullanarak operasyonun öneminden bahsetti:

“Hastalarda eğrilin artması göğüs kafesi gelişimini ve akciğer-kalp fonksiyonlarını artırır, bu nedenle korse tedavisi başarılı olmadığı durumda hastalarda akciğer yetmezliğini engellemek için cerrahi tedavi önemlidir”


Toplumda çok nadir görülen bu hastalık nedeni ile bu ameliyat için Türk Omurga Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Dalbayrak, Dicle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tevfik Yılmaz, Doç. Dr. Yahya Turan ve Prof. Dr. Fevzi Çelik davet edildi. Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi beyin ve sinir cerrahi ekibi ile beraber başarılı ameliyat gerçekleştirildi. Ameliyat sonucu fazladan olan omur çıkartıldı, karşı taraftaki yapışık olan omurlar birbirinden ayırıldı, ayırılmış omurilik açılarak birleştirildi. Omurların içine vidalar ve arasına çubuklar yerleştirilerek düzeltme sağlandı.
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hamza Karabağ yaptığı açıklamada Türk Omurga Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Dalbayrak, Dicle Üniversitesinden Prof. Dr. Tevfik Yılmaz, Doç. Dr. Yahya Turan ve Prof. Dr. Fevzi Çelik’e bu ameliyat için teşekkür etti.
Başhekim Doç. Dr. Güzelçiçek, “Hastaya başarılı bir şekilde anında müdahale edilmesi bizim için çok önemliydi. Hastane olarak zaman gözetmeksizin Şanlıurfa'mıza hizmet için elimizden gelenin fazlasını yapmak için hazırız” diyerek şifa bekleyen tüm hastalara acil şifalar diledi.


29 Haz 2022 - 09:38 Şanliurfa- Asayiş