Mektebim Koleji’nden üniversite tercihi yapacak adaylara tavsiyeler

Yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği YKS sonuçları dün açıklandı. Tercih döneminde adayların nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda Şanlıurfa Mektebim Koleji’nde görev yapan Rehberlik Öğretmeni Azad Gemalmaz, önemli tavsiyelerde bulundu. Gemalmaz, “Tercihlerini bir uzman eşliğinde yapmaları gerekiyor. Bilen bir kişi ile tercih yapmaları öğrencilerimizi yanlıştan döndürebiliyor” dedi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen YKS sonuçları dün açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte aday öğrenciler, geleceklerini belirleyecek bir yola giriyor. Tercih maratonuna giren üniversite adaylarının bu süreci iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirten Şanlıurfa Mektebim Koleji Rehberlik Öğretmeni Azad Gemalmaz, öğrencilere yapacakları tercihler konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Gazete İpekyol’a özel açıklamalar yapan Azad Gemalmaz, 10 günlük tercih sürecinde öğrencilerin, kendi yeteneklerine uygun, başarılı olacakları bölümleri tercih etmelerini söyledi.

GEMALMAZ: YETENEKLERİNE GÖRE TERCİH YAPMALILAR

Doğru üniversite ve bölüm tercihi için adayların kriterlerini iyi belirlemeleri gerektiğini kaydeden Gemalmaz, “Öğrenciler özellikle istemediği, ilgi ve alakasının olmadığı bölümleri tercih etmemeliler. Kritik bir seçimden geçecekler bu süreçte. Hayatı boyunca bu işi yapacaklar, bununla yaşayacaklar. Mutsuz bir hayat sürdüreceklerine, istedikleri bölüme gidip hayatlarını öyle sürdürmeleri daha iyi ve sağlıklı olacaktır. Yeteneklerine göre tercih yapmaları gerekiyor. Eğer 1 yıl daha hazırlanmak istiyorsa o öğrenci hedeflediği istediği bir bölüm gelmemiş ise bir sonraki yıl tekrardan hazırlanıp istediği o bölümü hedefleyebilirler. Meslek seçimleri, üniversite seçimleri öğrencilerin hayatını belirler. Bu süreçte tercihlerini bir uzman eşliğinde yapmamaları gerekiyor. Bilen bir kişi ile tercih yapmaları öğrencilerimizi yanlıştan döndürebiliyor” dedi.

“TERCİH İÇİN KILAVUZ BEKLEMELERİ ÖNEMLİ”

Üniversite tercihi yapacak öğrencilerin ÖSYM tarafından yayınlanacak kılavuzu incelemeleri gerektiğini vurgulayan Gemalmaz, öğrencilerin bilirkişilerden destek almaları gerektiğini söyledi. Gemalmaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yıl öncelikle kılavuzun yayınlanmasını beklemeleri lazım. Kılavuz onlara bir yön verecektir. Tercih yapacakları zaman yardımcı olacaktır. Çünkü aile içerisinde olsun gerek hocalarıyla olsun istişare yaparken ya da fikir alışverişinde bulunurken kılavuz aslında onların yardımcısı olacaktır. Kılavuz açıklandıktan sonra bilir bir kişiden de yardım almaları kesinlikle çok önemli. Öğrencimizin sıralamaya bağlı olarak tercihlerini yapması lazım. Öğrencilerimiz bazen karıştırıyor, puan üzerinden tercih yapan öğrencilerimiz oluyor ama bu kesinlikle yanlıştır. 27 Temmuz ve 5 Ağustos arasını kapsayan tercih döneminde öğrencilerimizin sıralamaya bakmaları lazım. Yerleştirme sıralarına baz alıp ona göre bir üniversite ve bölüm seçmeleri önemlidir.”

Tercih sürecinde ailelerin de desteklerinin önemli olduğunu vurgulayan Gemalmaz, “Öğrenciler sınavdan düşük ya da yüksek alsa dahi her zaman aile destek vermelidir” ifadesini kullandı. Gemalmaz, “Aileler bu konuda öğrencilerine metanet göstermesi gerekiyor. Sonuçta bir öğrenci var ve çalışıp emek veriyorlar. Bunların hepsi bir birey ve ister istemez onların ruh halini, psikolojisini, moral durumunu da göz önünde bulundurmaları lazım. Öğrencilerimiz sınavdan düşük ya da yüksek alsa dahi her zaman aile destek vermelidir.Sıralaması iyi olan öğrencilerimiz tabii ki tercihte bulunacaktır lakin sıralaması düşük olan öğrencilerimizin ailelerinden tek isteğim şu bir yıl mezuna kalmak isteyen öğrencilerimiz olabiliyor, arkalarında durum destek vermeleri gerekiyor. Ailelerimiz bu konuda titizlikle yaklaşıp kesinle büyük bir destek vermeliler” diye konuştu.

GAZETE İPEKYOL

19 Tem 2022 - 12:41 Şanliurfa- Eğitim