Antep yine kendine gıpta ettirdi!

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla Şanlıurfa’daki üniversiteyi tercih edip yerleşen öğrenciler KYK yurtlarının yetersizliğiyle barınma kriziyle karşı karşı. Komşu Gaziantep’te ise durum farklı. Gaziantep Valisi Gül, kentteki üniversiteleri tercih eden her öğrencinin KYK yurtlarına ye...

Üniversite yerleştirme sonuçlarının ilan edilmesiyle öğrencilerin ve ailelerinin en önemli gündemi barınma.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda barajın kalkmasıyla üniversiteli öğrenci sayısının artmasına karşın devlet yurtlarının sayısında artışın yerine düşüş söz konusu.Dolayısıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK)bağlı yurtlarda yer bulmak daha da zorlaştı.

Şanlıurfa’da da KYK yurtlarının kapasitesinin yeterli olmadığı biliniyor. Sadece bir üniversitenin bulunduğu kentte özel yurtlardaki tek kişilik odaların fiyatları ise 30 bin lirayı buluyor.

VALİ GÜL DUYURDU

Komşu Gaziantep’te ise durum farklı. Toplamda 4 devlet ve vakıf üniversitesi bulunan Gaziantep’in KYK yurt kapasitesi yeterli. Gaziantep’teki üniversiteleri tercih edip yerleşen öğrenciler istedikleri takdirde KYK yurtlarında rahatlıkla kalabilecek. Açıklamayı Gaziantep Valisi Davut Gül yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Vali Gül, “Gaziantep’teki üniversiteleri tercih edip yerleşen öğrencilerimizi tebrik ediyorum. KYK yurt kapasitemiz yeterli olup isteyen her öğrencimiz yurda yerleşecek” ifadelerini kullandı.

BİHA


22 Ağu 2022 - 13:52 Şanliurfa- Asayiş