Galericiler şikâyetçi! “Herkes kendi işini yapsın”

Şanlıurfa’da, ikinci el otomobil sektöründe durgunluk hâkim. Satışların neredeyse durma noktasına geldiği sektörde "ayaklı galericiler" diye tabir edilen kişiler de galerici esnafını olumsuz etkiliyor. Yetki belgesi olmadan önüne gelen herkesin internet üzerinden araba alıp satması ve rakamları kend...

ŞANLIURFA –İkinci el otomobil piyasasındaki yüksek fiyatlara hayat pahalılığı da eklenince sektör durma noktasına geldi. Enflasyon oranlarındaki yükseklik ve halkın alım gücünün düşmesi nedeniyle araç satışları düştü. Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesi’nde de hareketlilik yok denecek kadar az.

Daha önceleri her gün çok sayıda araç alınıp satılan sitede tam anlamıyla durgunluk hâkim. Bu durgunlukta yetki belgesi ve vergi kaydı olmadan internet aracılığıyla araba alıp satan “ayaklı galericilerin” de etkisi var. İşsiz olan ya da farklı sektörde çalıştığı halde ek iş olsun diye yetki belgeleri olmadan internet üzerinden araç alıp satanlar galericilerin işini olumsuz yönde etkiliyor. Vergi kaydı olmadan kendilerini "galerici" olarak tanıtan bu kişiler, fiyatları kendi kar paylarına göre belirlediği için ikinci el araç fiyatlarının da yükselmesine sebep oluyor.

BİHA’nın görüştüğü Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesi esnafı, galericilikte yetki belgesi gerektiğini, rastgelede alım-satım yapılması doğru olmadığını ve “ayaklı galericiler” konusunda yetkililerden çözüm beklediklerini belirtiyor.

ÇELİK: İNTERNETTE YAPILAN ALIM-SATIM İŞLERİ DOĞRU DEĞİL

Sitedeki esnaflardan Mahmut Çelik, eskisi gibi alışveriş yapamadıklarını belirterek, yetki belgesi olmayan kişilerin satışlarına dikkati çekti. “İnternette yapılan alım-satım işleri doğru değil” diyen Çelik, şunları söyledi:

“ Yetki belgesi olmayan birisi bu işi yapmamalı. Bu işte yetki belgesi lazım. Rastgele alım-satım olmaz. Bu işle işi olmayanlar otomobil alıp satmaya başladı. Berber, bakkal ve daha birçok alanda iş yapan insanlar kendi işlerinin yanında alım satım da yapıyor, doğru değil. Yetki belgesi olmayan birisi internete otomobil koymamalı. Bu şekilde önlem alınırsa biz de normal olarak işimizi yapabiliriz. Yetki belgesi için devlet yetkilileri önlem alması lazım. ÖTV düşse de düşmese de değişen bir şey yok, araçlar pahalı oluyor. Biz elimizdeki sermayeyi koruyamıyoruz.”

KOÇ: HERKES KENDİ MESLEĞİNİ, KENDİ RIZKINI KOVALASIN

Galerici Enver Sıtkı Koç devletin kendilerine destek vermesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bizim sorunumuz herkesin galerici olması. Öğretmen galerici olmuş, cami hocası bile galerici olmuş. Herkes mesleğini yapsa aslında bir sorun olmayacak, piyasa da yükselmeyecek. Herkes kafasına göre bir fiyat da söylemez. Buna yönelik bir çalışma yapılması lazım. Piyasanın böyle devam edeceğini öngörüyoruz. Bize destek çıkılmazsa, galericilere bir yol gösterilmezse ve yaşananların önüne geçilmezse böyle devam eder. Bu konuda usulsüzlük var. Galericiler için yeni çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Herkes kendi mesleğini, kendi rızkını kovalasın. İşi olmayıp da bizim işimizi yapmaya çalışanlar hem bizim ekmeğimizle hem piyasayla oynuyorlar. Bu durumda bizi çok etkiliyor”.

YAVUZ: SIRADAN BİR VATANDAŞ BENDEN DAHA ÇOK SATIYOR

Galericilerden Abdullah Yavuz da oto alım satımlarıyla ilgili her düzenleme yapıldığında kendilerinin daha da olumsuz etkilendiğine vurgu yaptı.

“Düzenlemeler yapıldıkça daha kötüsünü yaşıyoruz. Sıradan bir vatandaş benden daha çok satıyor” diyen Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adam gelip diyor ‘5 otomobil, 7 otomobil sattım’ diyor, biz de ise iki aydır siftah olmamış. Ben ve ortağımızın aylık 20 bin lira masrafı var. İki ay çalışmasak 40 bin lira maliyet oluyor. Herkeste para var gibi ama bir şey yok. Böyle sömürgecilik olmaz. Onların çocukları olduğu gibi bizim de çocuklarımız var. Vicdansızlık yapıp da 50 bin liralık malı 25 bin liraya alırsan olmaz. Evdeki çoluk çocuğunu düşünmen lazım. Herkes birbirinin kısmetini çalarsa bu işler yürümez. Çalmakla yaşamak bir olmaz”.

FADİME KILDI /ÖZEL HABER –BİHA


# haber

25 Ağu 2022 - 08:25 Şanliurfa- Asayiş