Urfa'da 100. yıl heyecanı (-EK)

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü kapsamında yurt genelinde etkinlikler gerçekleştiriliyor. Şanlıurfa'da da kutlamalar çerçevesinde Cumhuriyet Caddesinde geçit töreni düzenlendi....

ŞANLIURFA- Büyük ÖnderMustafa Kemal Atatürkkomutasındaki Türk ordusunun, 26 Temmuz 1922'de başlayan ve30 Ağustos'ta zaferle taçlandırdığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 100.yıldönümü, yurt genelinde etkinliklerle kutlanıyor.

Şanlıurfa'da da 30 AğustosZafer Bayramı'nın 100. yıl dönümükutlamaprogramı OsmanbeyYeniŞehitlik Alanı’nda başladı.

Şehitlikteki programa Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Er, İl Jandarma KomutanıTuğgeneral Mücahit Avkıran,BüyükşehirBelediyeBaşkanı Zeynel Abidin Beyazgül, siyasi partilerin il başkanları, STK temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Er ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül şehitlik anıtına çelenk bıraktı.

Protokol üyeleri daha sonra kabristanda şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. Yıl dönümü kutlamaları, Şanlıurfa Valiliği önünde devam etti. Cumhuriyet Caddesi üzerinde resmi geçit töreni düzenlendi.

Vali Ayhan, 20.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Er, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve il protokolünün katılımlarıyla Cumhuriyet Caddesinde düzenlenen geçit töreninde kıtaların ve vatandaşlarımızın bayramını kutladı.

Vali Ayhan, geçit töreninde yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Her zaferin arkasında akan gözyaşı, kan ve ter vardır. Hiçbir zafer kolay kazanılmaz. Bizlere hediye edilen bu zaferin karşılığını, ülkemiz için çok çalışarak, çabalayarak, güzel nesiller yetiştirerek vermeliyiz. Bugün ecdadımızın bu eserleriyle gurur duyuyorsak, yeni nesle de gurur duyacakları eserler ve icraatler bırakmayı da boynumuzun borcu olarak görüyoruz. Evlatlarımız için, vatandaşlarımız için, Şanlıurfa’mız için bizler her türlü hizmeti sunmak maksadıyla gece gündüz demeden çalışıyor, sahada ter döküyoruz. Sizlerin de bu emaneti onurla ve gururla taşımak için elinizden ne geliyorsa yapacağınıza, memleketimizi bir adım daha ileriye götürmek için her türlü özveriyi göstereceğinize cân-ı gönülden inanıyorum. Ve bunun için de hepinize şimdiden teşekkür ediyorum. Bizler millet olarak her daim tek yürek oldukça; zaferler, tarihimizde olduğu gibi günümüzde de bizimle olacaktır!”

Kutlamalar çerçevesinde akşam saatlerinde de kentte fener alayı düzenlenecek.

BİHA


30 Ağu 2022 - 14:04 Şanliurfa- Asayiş