Eczacıların kâr oranlarının artırılması eczacıları memnun etmedi

ÖZEL HABER| Şanlıurfa Eczacı Odası Başkanı Süleyman Açar, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararla eczacıların ilaçlardan aldığı kâr oranlarının yükseltilmesinin yeterli olmadığını vurgulayarak “Bu bizim talebimizi karşılamaktan çok uzak. Bir sonraki ilaç zammında tamamen ortadan kalkacak bir uygula...

ŞANLIURFA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karara göre, 100 TL’ye kadar olan ilaçlarda eczacı kârı yüzde25’ten 28’e çıkartıldı.100 ile 200 TL arasındaki ilaçlardaki eczacı kârı yüzde 16’dan yüzde 28’e yükseldi. 200-400 TL arasındaki ilaçlarda eczacı kâr payı yüzde 12’den 18’e, 400 TL üzeri ilaçlarda yüzde 12’den 13’e çıktı. Ecza depolarının kâr oranları ise değişmedi.

Ancak karar eczacıları memnun etmedi.

AÇAR: KAŞIKLA VERİLEN, KEPÇEYLE GERİ ALINACAK

Şanlıurfa Eczası Odası Başkanı Süleyman Açar, eczacıların ilaçlardan aldığı kâr oranlarının yükseltilmesinin, eczacıların talebini karşılamaktan “çok uzak olduğunu” kaydetti.

BİHA’ya değerlendirmede bulunan Açar, “Biz eczacı karlılık baremlerinin enflasyona bağlanmasını istiyoruz” dedi. Açar, şunları kaydetti:

“Bu bizim talebimizi karşılamaktan çok uzak. İlaç zammı geldiği zaman bir kar oranlarımız düşüyor. Bir sonraki ilaç zammında tamamen ortadan kalkacak bir uygulamadır bu. Biz eczacı karlılık baremlerinin enflasyona bağlanmasını istiyoruz. Ya enflasyona ya da dövize göre güncellenmesini istiyoruz. İlaç fiyatı 100 TL’yi geçtiği zaman kar oranlarımız yarıya düşüyor. Şimdi 1 puan arttırıldı, yarın zam geldiği zaman bu ilaçlar 100 lirayı geçecek. Kaşıkla verilen, kepçeyle geri alınacak.”

14 YIL SONRA MEYDANLARA İNİYORLAR

Öte yandan ülke genelinde birçok eczacı odası yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı başkent Ankara’da eylem kararı almıştı. Aralarında Şanlıurfa Eczacı Odasının da yer aldığı eczacı odaları 16 Ekim’de başkentte meydanlarda olacak. Bu, eczacıların 14 yıl sonra tarihlerindeki ikinci büyük mitingi olacak.

MUSTAFA EKİNCİ – ÖZEL HABER/ BİHA


12 Eki 2022 - 16:04 Şanliurfa- Asayiş