Şanlıurfa'da iki bölge sit alanı ilan edildi

Resmi Gazate’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar doğrultusunda Şanlıurfa’nın Eyyübiye ve Viranşehir ilçelerinde bulunan 2 bölge sit alanı olarak ilan edildi....

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete kararları yayımlandı. Eyyübiye ve Viranşehir ilçelerinde bulunan 2 bölge 1. dereceden sit alanı olarak ilan edildi.

İlgili bölgelere ilişkin maddede şu ifadeler yer aldı:

“Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesi Duruca Mahallesi sınırları içerisinde yer alan tapılama harici alandaki öneri sit alanı haritasında A-B olarak gösterilen Duruca Arkeolojik alanların 2863 sayılı yasa çerçevesinde korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı özeliği gösterdiği anlaşıldığından ekli 1/5000 ölçekli koordinatlı haritada sınırları gösterildiği şekilde 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi.

Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesi, German Mahallesi sınırları içerisinde tapulama harici alanda yer alan German (Kela Dodke) Höyüğü’nün 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı özeliği gösterdiği anlaşıldığından ekli 1/500 ölçekli koordinatlı haritada sınırları gösterildiği şekilde 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi”.

BİHA


15 Eki 2022 - 10:18 Şanliurfa- Asayiş