Balıklıgöl’deki revaklar için bu kez Eyyübiye Belediyesi devreye girdi

Şanlıurfa’nın sembolü olan Balıklıgöl’de en çok fotoğraf çekiminin yapıldığı doğu revaklarındaki çökme nedeniyle geçen yıl aralık ayında başlatılan restorasyon bir türlü bitirilemedi. Tarihi mekandaki yerli ve yabancı turistlerin şaşkınlıkla karşıladığı çirkin görüntüden kurtulmak için bu kez devrey...

Şanlıurfa’da, heryılbinlerceyerlive yabancı turistin uğradığı mekanların başında gelenBalıklıgöl’de, ziyaretçilerin fotoğraf çektirdiği doğu revaklarındaki çökme ve çatlakların tespit edilmesi üzerine,ŞanlıurfaValiliği tarafından geçen yıl aralık ayında restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

İnşaatın bitiş tarihi verilmezken, sökülen revakların en kısa sürede tamamlanacağı belirtilmişti. Ancak aradan geçen sürede tarihi mekanda çalışmalar bir türlü tamamlanamadı.

Restorasyon çalışmaları sırasında oluşan manzara kirliliği de yerli ve yabancı turistlerin tepkisin çekti. Bu nedenle geçen haziranda gerçek taş revakların yerine manzara kirliliğinin önüne geçebilmek adına, inşaat alanının çevresine kartondan revak yapıldı.

Turizm sezonunun başlamasından önce tamamlanması hedeflenen çalışmalar bir yılına girmek üzere. Tarihi mekandaki görüntü kirliliği devam ediyor.

SOMUT ADIM EYYÜBİYE BELEDİYESİNDEN GELDİ

Kentte gelen yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çektirdikleri doğu revakları için bu kez Eyyübiye Belediyesi devreye girdi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan gerekli izinlerin alınmasından sonra başlatılan ihale süreci tamamlandı. Eyyübiye Belediyesi tarafından yapılan “Halilürrahman Gölünün Doğu Girişindeki Kemerlerin Zemin Güçlendirme ve Restorasyon Uygulaması Yapım İşi” ihalesi sonuçlandı. İşi üstlenen firma 2 Kasım’da çalışmalara başladı.

Revakların onarımı için işi üstlenen firmaya 240 gün süre verilirken, restorasyonun Haziran 2023 sonunda bitirilmesi öngörülüyor. Ancak firmanın 11 Nisan’da restorasyonu tamamlaması planladığı belirtildi.

İhale bedelinin 2 milyon 553 bin lira olduğu öğrenildi.

BİHA


15 Kas 2022 - 10:28 Şanliurfa- Asayiş