Mısırın üretim maliyeti açıklandı!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi, 2022 yılı ikinci ürün mısırın tahmini üretim maliyetini 5.54 lira belirledi....

ŞANLIURFA -Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi, 2022 yılı mısır ürününün üretim maliyetini açıkladı. Yapılan değerlendirmeye göre, tahmini ürünün maliyeti 5.54 TL oldu. Üretim maliyetlerinin de bir yılda yüzde 200- 300 artış göstermesinden dolayı ikinci ürün mısır üretici satış fiyatının en az 7.75 TL’nin altında olmaması gerektiği belirtildi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi Başkanı Abdullah Melik tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizde daha çok hayvan yemi olarak kullanılan at dişi mısır, tane olarak veya silaj şeklinde kullanılmaktadır. Hibrit çeşitlerin kullanılmasıyla yıldan yıla verim artışlarında belirgin artışlar olduğu gözlenmiştir. Verim artışı olmasına rağmen artan girdi maliyetleri üreticinin belini bükmüştür. Ülkemizin yıllık toplam mısır ihtiyacı yaklaşık 9 milyon ton, üretimimiz ise 6,5 milyon tondur. Aradaki 2,5 milyon tonluk kısım ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Şanlıurfa’da ise 2022 yılında yaklaşık 1 milyon 700 bin dönüm mısır ekilmiş bununda karşılığı yaklaşık 1 milyon 700 bin ton ürün rekoltesi beklenmektedir.

Türkiye sadece 2021 yılında 618 milyon dolar karşılığında 2,1 milyon ton mısır ithalatı gerçekleştirmiştir. Mısırda desteklemeler çok yetersiz mazot desteği 62 TL/da, gübre desteği ise 21 TL/da toplamda dekara 83 TL/da ve ürün prim desteği ise kilogram/3 kuruş bu destek bu yüksek maliyetler içinde hemen hemen yok gibi. Ülkemiz çiftçisine gerekli destek sağlanırsa üretimimiz tüketimimizi karşılayacak seviyeye rahatlıkla ulaşacaktır ve yurtdışına ödediğimiz döviz ise ülkemizde kalacaktır. Mısırın yüzde 75’i yem sektöründe kullanılmakta kalan yüzde 20’lik bölümü nişasta-glikoz sanayinde, yüzde 5’i ise endüstride, yağ üretiminde ve tohumluk olarak kullanılmaktadır.

Üreticinin üretime devam edebilmesi için maliyetin esas unsurları olan tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi temel unsurların sübvanse edilmesi artık kaçınılmazdır. Çiftçinin önünü görebilmesi için ürünün alım garantisinin olması gerekiyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube olarak 2022 yılı ikinci ürün mısır kilogram maliyetini yaptığımız maliyet analizine göre 5.54 TL olarak belirledik. Üretim maliyetlerinin bir yılda yüzde 200- 300 artış göstermesinden dolayı ikinci ürün mısır üretici satış fiyatının en az 7.75 TL’nin altında olmaması gerekiyor. 3 kuruş olan mısır prim desteğinin ise en az 75 kuruş olması artan maliyetlerden dolayı kaçınılmazdır”.

BİHA


15 Kas 2022 - 10:48 Şanliurfa- Asayiş