Türkiye'de gençlerin işsizlik oranı yükseliyor

Türkiye'de gençlerin işsizlik oranı, 2023 yılında yüzde 20,1'e yükselerek, son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan işsizlik sorununun, gençleri daha fazla etkilediğini gösteriyor.

Türkiye'de gençlerin işsizlik oranı yükseliyor

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, 15-24 yaş grubundaki genç işsiz sayısı, 2023 yılında 3 milyon 508 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Bu, genç nüfusun yaklaşık yüzde 20'sine denk geliyor.

Genç işsizliğinin artmasının nedenleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Ekonomik büyümenin yavaşlaması: Türkiye ekonomisi, 2023 yılında yüzde 2,5 büyüme beklentisiyle, son birkaç yılın en yavaş büyümesini yaşıyor. Bu durum, işsizliğin artmasına neden oluyor.
  •  
  • Eğitim kalitesinin yetersizliği: Türkiye'de eğitim kalitesinin yetersiz olması, gençlerin iş bulma şansını azaltıyor.
  •  
  • Gençlerin iş deneyimine sahip olmaması: Gençlerin çoğu, iş deneyimi olmadan iş arıyor. Bu da, iş bulma şanslarını azaltıyor.

Genç işsizliği, gençlerin sosyal ve ekonomik hayatını olumsuz etkiliyor. Gençlerin iş bulmakta zorlanması, onların özgüvenlerini düşürüyor, gelecek kaygısı yaşamalarına neden oluyor ve hatta şiddete yönelmelerine yol açabiliyor.

Genç işsizliğiyle mücadele etmek için, ekonomik büyümenin hızlandırılması, eğitim kalitesinin iyileştirilmesi ve gençlerin iş deneyimi kazanmalarına yardımcı olacak programların hayata geçirilmesi gerekiyor.

Türkiye'de gençlerin işsizlik oranı yükseliyor

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum