Dikkat! Arsanıza devlet el koyabilir

Yeni yasa ile 2 yıldır üretim için kullanılmayan arazinin kiralanmasına izin verilecek. Bu kapsamda kullanılmayan tarlalara devlet el koyabilecek. İşte detaylar…

Dikkat! Arsanıza devlet el koyabilir

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarımsal üretime ve gıda güvenliğine ilişkin yeni düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Son olarak tarım ve ortam alanlarında dair yapılan yasal düzenleme TBMM’de onaylandı.

Tarımsal Üretim Planlaması ile Gıda Güvenliği ve Güvenliğini Sağlamak Amacıyla Orman Kanunu’nu ve Bakanlıktan İzin Alınması, Sözleşmeli Üretimin Yeniden Düzenlenmesi ve Kullanılmayan Tarım Arazilerinin Üretime İadesini İçeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Yönelik Kanun Tasarısı onaylandı.

TGRT'nin haberine göre, yapılan düzenleme kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı, söz konusu kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde tarım sektörü ile ilgili politikaları belirlemeye, planlamaya ve koordine etmeye yetkili kılındı.

Bu kapsamda kullanılmayan tarlalar devlet kontrolüne geçebilecek.

TARIMSAL ÜRETİM PLANLAMASI İÇİN İZİN GEREKECEK

Yapılan yeni yasal düzenleme kapsamında tarımsal üretim planlaması için artık izin alınması gerekecek.

Herhangi bir ürün veya bakanlık tarafından belirlenen ürün gruplarının üretimine başlamadan önce izin alınması şartı getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arz ve talebin büyüklüğü ve yeterliliğini dikkate alarak, tarım bölgesi veya işletmeye göre ürün ya da ürün grupları ile asgari ve azami üretim miktarı tanımlanmaktadır. Düzenlemede daha pek çok farklı detaya da yer verildi.

KİRALIK TARIM ARAZİSİ DETAYINA DİKKAT

Söz konusu kanun kapsamında aynı zamanda kullanılmayan tarım arazilerinin kamu yararı gözetilerek niltek ve mülkiyet haklarına helal getirmeksizin üretime açılması sağlanacak. Kullanılmayan bir arazinin bulunması halinde bu durumda devlet bu arazilere müdahale edebilecek.

Mülkiyeti gerçek ve tüzel kişilere ait olup, hisselik, parçalılık, tarımsal faaliyetin durması, göç ya da diğer nedenlerle üst üste 2 yıl boyunca işlenmemiş ya da kiraya verilmemiş gerçek ve tüzel kişiler ait tarım arazilerinin tespit edilerek işleme alınması sağlanacak.

Bu arazilerin ekonomiye kazandırılması için kiralanabilecek. Kiralık mülkler aynı zamanda bakanlık tarafından belirlenen kayıt sistemine alınır ve kiracılar tarımsal sübvansiyonları alabilmektedir.

Dikkat! Arsanıza devlet el koyabilir

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.