Emekliye şifa gibi haber

Milyonlarca emeklinin yüzünü güldürecek haber geldi. Bakanlık düğmeye bastı. Emeklilere özel kampanya başlatıldı. Bundan sonra emeklilere Şanlıurfa dahil 81 ilde ücretsiz olacak. İşte konuya ilişkin detaylar…

Emekliye şifa gibi haber

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca emekliye güzel haber Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) geldi. SGK, emeklilere özel kampanya başlattı.

81 ilde geçerli olan kampanyayla emeklilere bundan sonra bedava olacak.

Tüm ödemeleri SGK karşılayacak. Bu sayede sağlık tedavilerinizi rahatlıkla karşılayabileceksiniz. Üstelik refakatçi ve gündelik masraflar dahil olacak. İşte SGK’nın sunduğu hizmetin detayları…

KAPLICA MASRAFLARINIZI SGK KARŞILAYACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), geçtiğimiz haftalarda yüzbinlerce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı mensuplarını ilgilendiren bir müjde verdi.

Kaplıca tedavileri artık SGK tarafından Genel Sağlık Sigortası (GSS), kapsamında alındı. Bu sayede emekli, dar gelirli ve hasta olan vatandaşların kaplıca ücretleri devlet tarafından karşılanacak.

SGK’nın istediği şartları yerine getiren vatandaşların kaplıca tedavileri ücretsiz bir şekilde karşılanacak. Bunun yanı sıra yol, refakatçi ve gündelik masraflar da hizmetin içine dahil edilecek.

Gündelik ücret olarak bu yıl için il dahilindeki sevklerde (ilçe-merkez arası) 23 lira, şehirlerarası sevklerde ise 46 lira verilirken, kaplıcaya gidilebilmesi için yol parası desteği de sağlanacak.

Ayrıca biletlerin SGK’ya ibraz edilmesi gerekiyor.

SAĞLIK KURULU RAPORU ALMAK GEREKİYOR

Vatandaşların kaplıca tedavisinden ücretsiz yararlanmaları için resmi sağlık kurumlarınca en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekimi tarafından sağlık kurulu raporu alması gerekiyor.

Öte yandan bu sağlık raporunun içinde anı, önerilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgilerinin yer alması zorunlu etkenlerden biri.

Bunların yanı sıra kişinin 6 ay içinde bahsi geçen tedaviye başlamaması durumunda en baştan sağlık raporu alması gerekecek.

Tedavi için 30 seans sınırı bulunuyor. Mesela parkinson, myokard enfartüsü, kronik pulmoner yetmezlik gibi hastalıklar genellikle fizik tedavileri 30 seanstan fazla oluyor. SGK’nın karşıladığı seans sınırı 30 olarak belirlendi. Ayrıca tedavi görecek kişilerin 15 gün içinde gereken şartları yerine getirerek tedaviye başlamaları gerekiyor.

Kampanyadan yararlanmak için sağlık kurulu raporu olması ve raporun düzenlendiği gün dâhil 5 iş günü içinde, kaplıca tesisine müracaat edilmesi gerekiyor.

KAMPANYADAN YARARLANMAK İÇİN ŞARTLAR

Sağlık kurulu raporu olmalı. Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği gün dahil 5 iş günü içinde, kaplıca tesisine müracaat edilmeli.

Bu süre aşılırsa 6 ay içinde sevk belgesi gerekiyor.

Yol giderinin ödenmesinde, tedavinin sağlanabildiği en yakın kaplıca tesisinin bulunduğu yer esas alınıyor.

Rapor veya sevk formunda refakatin tıbben gerekli olduğunun belirtilmesi (18 yaşını doldurmamış çocuklar için aranmaz) ve tedavinin yapıldığı tesis tarafından refakatçi kalındığının belgelenmesi halinde, refakatçinin yol giderleri ve gündelikleri karşılanıyor.

SGK, her hasta için en fazla 21 günlük ödeme yapıyor.

Kaplıca tedavisine gerek görülenler, Sağlık Bakanlığı’nca işletme izni verilen kaplıca tesislerine müracaat edebiliyor. Bunun dışındakiler ödeme kapsamına alınmıyor.

SGK’nın masraflarını ödeyeceği kaplıca tesislerinin listesine, ‘kaplica.sgk.gov.tr’ adresinden ulaşılabilir.

TEDAVİ KAPSAMINA GİREN HASTALIKLAR

Romatizmal hastalıklar.

Kas ve eklem ağrıları, iskelet sistemi rahatsızlıkları, omurga ile ilgili şikayetler, boyun, ense, sırt, kalça, bel, diz, omuz ve kol ağrıları.

Nörolojik ve travmatik hastalıklar.

Böbrek ve idrar yolu hastalıkları.

Solunum sistemi hastalıkları.

Mide ve bağırsak hastalıkları.

Spor sakatlıkları.

Cilt hastalıkları.

 

Emekliye şifa gibi haber

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.