Bu kez öğretmenler öğrenci oldu

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan öğretmenlere, kanserler, kanser taramaları ve kanserde erken teşhisin önemi konularında eğitim verildi.

Bu kez öğretmenler öğrenci oldu

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan öğretmenlere, kanserler, kanser taramaları ve kanserde erken teşhisin önemi konularında eğitim verildi.

Kanser konusunda toplum bilincinin geliştirilmesi amacıyla Halk Sağlığı Başkanlığı Hayat-ı El Harrani Konferans salonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan öğretmenlere, çocuk ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim sorumlusu Mesut Hamidanoğlu, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Alev Esercan, Başhekim yardımcısı Op.Dr. Tuba Balkaya Tunçel, halk sağlığı kanser birimi çalışanı Ebe Selda Cıkay’ın konuşmacı olduğu, kanserler, kanser taramaları ve kanserde erken teşhisin önemi konularında eğitim verildi.

Şanlıurfa Halk Sağlığı Başkanlığı Çeküs Şube Müdürü Mesut Hamindanoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

Öğretmenler de bir araya gelmemizin bugünkü temel nedeni Ketem farkındalık çalışmalarıdır. Şanlıurfa ili şu anda yılda yaklaşık 85 bin gebesi olan bir il. Dolayısıyla bunların tamamı sizi ilgilendiren ve sizi etkileyen konular. Çünkü şu anda 60 bin tane yeni doğanımız 5 yıl, 6 yıl sonra ilkokula başlayacaklar ve ilkokula başladığı zamanda her yıl yeni bir 60 bin yeni neferimiz ilimize dahil oluyor. Öğretmenlerle bu konuları bir araya getirmemizin çok çok büyük sebepleri var. Örnek alınıyorsunuz. Çok dinleniyorsunuz. Farkındalık yaratabiliyorsunuz. Dolayısıyla öğretmenlerimizin bu noktada bize çok destek olmalarını istiyoruz. 

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Kadın Hastalıkları Doğum Uzm. Dr. Alev Esercan ise şunları kaydetti: 

“Hepimizin hayatında mutlaka öğretmenlerimizle ilgili mutlaka bir anı oluyor. O yüzden bizler için çok değerlisiniz ve sizlerle bir şeyler yapmak istiyoruz Halk sağlığı ve Sağlık Müdürlüğü olarak. Öncelikle Ekim ayı kanser ayı, özellikle de meme kanseri ayı çünkü bence toplumda bir örnek olacak ve halkta bir bilinç uyandıracak, ilk meşale yakacak kişiler sizlersiniz.  Eğitime katılan öğretmenler Şanlıurfa İl Sağlık müdürlüğünün düzenlemiş olduğu kanser teşhisi ve tanılarıyla ilgili seminerlere katıldım ve Ketem ile ilgili bilgi aldım. Daha önce ketemle ilgili herhangi bilgi sahibi değildim. Kanser taramalarının nerede yapıldığıyla ilgili kanser taramasının hangi yaş aralığında yapılması gerektiğini, kaç yılda bir yapılması gerektiğiyle ilgili bilgi edindim. Eğitim veren arkadaşlara çok teşekkür ederim hepsinin emeğine sağlık Emeği geçen herkese teşekkür ederim”.

Bu kez öğretmenler öğrenci oldu

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.