Mil-Diyanet Sen’den kültür festivaline tepki: Anlamakta zorlanıyoruz

Mil-Diyanet Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Ömer Çapan, kentte yarın başlayacak 9 günlük kültür yolu festivalinin Şanlıurfa'nın tarihini ve medeniyetini tam olarak yansıtmaktan uzak olduğunu belirerek, festivalin ya iptal edilmesini ya da içeriğinin halkın kültürüne, İslami kimliğine ve geleneklerine uygun şekilde değiştirilmesini istedi.

Mil-Diyanet Sen’den kültür festivaline tepki: Anlamakta zorlanıyoruz

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ŞANLIURFA- Manevi İlkeli Liyakatli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası  (Mil-Diyanet Sen) Şanlıurfa Şube Başkanı Ömer Çapan, Kültür Yolu Festivali ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Şanlıurfa’nın tarihini ve kültürünü tanıtmak amacıyla 25 Mayıs - 02 Haziran tarihleri arasında yapılacak Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin ya iptal edilmesini ya da içeriğinin halkın kültürüne, İslami kimliğine ve geleneklerine uygun bir şekilde değiştirilmesini talep eden Çapan, açıklamasında şu ifadeler yer verdi:

“Mil Diyanet Sen Şanlıurfa Şubesi olarak şehrimize ve insanımıza katkı sunacak her türlü etkinliği desteklemekle beraber, Hz Eyüp, Hz. İlyas, Hz Şuayb gibi bir çok peygamberin yaşadığı, özellikle peygamberlerin atası Hz İbrahim AS'ın da burada doğup büyümüş olmasından dolayı peygamberler şehri olarak ünlenen Şanlıurfa'nın kültürünü tarihini ve geleneklerini tanıtmak için yapılacak olan ve 9 gün boyunca 300 çeşit etkinlikle gerçekleştirilecek festivalde operadan baleye, arkeolojik kazılardan taşlara, heykellerden taş tepelere ve mozaiklere kadar çeşitli söyleşi ve etkinliklerle festivalde yer verip, Hz Eyyüp'ten İlyas'tan Hayat Harrani'den Şuayp Peygamber’den bahsetmemek hele hele Hz İbrahim aleyhisselamdan, onun barışseverlik ve cömertliğinden, Nemrut'un yaktığı Alevi göklere uzanan ateşi Balıklıgöl'ün gül bahçesine dönmesine vesile olan teslimiyetinden, etrafını saran putlara rağmen aklı ile nasıl Yaratan’a ulaştığından bahsetmemek hata ise büyük bir eksiklik, bilerek yapılmışsa şehre yapılmış büyük bir kötülüktür.


‘FESTİVAL ŞANLIURFA'MIZIN KÜLTÜRÜNÜ TAM ANLAMIYLA YANSITMAKTAN VE TANITMAKTAN UZAK’

Mil Diyanet Sen Şanlıurfa şubesi olarak anlıyoruz ki, 2023 yılında Dünya İslam şehirleri başkenti seçilen, her köşesi buram buram İslam medeniyeti kokan, peygamberler şehri Şanlıurfa'da yapılacak olan kültür yolu festivali Şanlıurfa'mızın kültürünü tam anlamıyla yansıtmaktan ve tanıtmaktan uzaktır.

Bizim kültür ve medeniyetimiz sadece yemeklerimiz, kıyafetlerimiz, taştan yontulmuş tarihi evlerimiz veya sıra gecelerimiz değildir. Bizim kültür ve geleneğimizin temeli İslamdır, onun bize yaşattığı maneviyattır, tevhiddir.

İslam bizim medeniyetimizin esasıdır.. Emeğimizin tuzudur.. Evimizin huzurudur… Şehrimizin ruhudur…

Şehrimizin kimliği haline gelen hemşehrisi olmakla iftihar ettiğimiz Hz İbrahim aleyhisselamı neslimize unutturacak, şehirle bağlantısını koparacak onun tevhid anlayışını gölgeleyecek her türlü etkinlik ve girişimin karşısında Mil Diyanet sen Şanlıurfa şubesi olarak duracağımızın bilinmesini isteriz.


‘ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ’

Buradan yetkililere seslenerek Şanlıurfa'nın tarihini ve medeniyetini tam olarak yansıtmaktan uzak olarak gerçekleştirilecek festivalin ya iptal edilmesini, ya da içeriğinin halkımızın kültürüne, İslami kimliğine ve geleneklerine uygun bir şekilde değiştirilmesini istiyoruz.

Ayrıca Ülkemizin zor bir dönemden geçtiği, Gazze'de binlerce masum kardeşimizin katledildiği ülkemizde ekonomik anlamda israfı önlemek için Sayın Cumhurbaşkanımızın savunma ve güvenlik hizmetleri hariç tüm bakanlıkları da kapsayacak şekilde sağlık ve eğitim gibi alanlarda bile yatırımların durdurulup, tasarrufa gidilmesini istediği bir süreçte, onlarca sanatçıyı Şanlıurfa'ya getirip milyonlarca lira harcama yapılmasını anlamakta zorlanıyoruz.

Önce ahlak maneviyat şiarıyla yola çıkan bir STK olarak bize düşen toplumun bize yüklediği sorumluluk gereği uyarı vazifemizi yapmaktır”.
 

Mil-Diyanet Sen’den kültür festivaline tepki: Anlamakta zorlanıyoruz

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.