Taziye evleri muhtarlardan alınıyor!

Büyükşehir Belediyesi AR-GE Komisyon Başkanı Ahmet Kaytan, kentte taziyesi olan ailelerin sorunlarının azaltılması yönünde bir karar aldıklarını açıkladı. Kaytan, taziye evlerinin belediyelere tahsis edileceğini belirterek alınacak diğer önemli kararları Ajans Urfa'ya anlattı.

Türkiye'nin çoğu yöresinde var olan taziye geleneği, özellikle bölgede yaygın halde bulunuyor.

Ancak bu gelenek, son yıllarda taziye sahipleri için büyük bir yük olmaya başladı. Zaten acısı olan ve sıkıntılı durumda olan taziye sahipleri, taziye evlerinde gelenekleşen yemek ikramı nedeniyle daha da zor durumlarda kalabiliyor. Taziye süresince her öğün verilen yemekler, 10-20 ve 30 bin TL'yi bulan rakamlarla taziye sahiplerini ciddi bir maddi külfet altına sokuyor.

Şanlıurfa'nın da kanayan yaralarından biri olan taziye evlerini Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Komisyon Başkanı Ahmet Kaytan gündeme taşıdı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında, taziye evlerinin hizmetinin ilçe belediyelerine verilmesi ile ilgili önerge verildi. Verilen önergenin ilgili komisyona havale edilmesi meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

TEMİZLİK, PERSONEL ÜCRETİ, YEMEK...

Kaytan, kararın ardından taziye evlerinin anahtarlarının muhtarlardan alınıp, belediyelerin Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde yönetilmesi ve denetimin sağlanması için çalışmalara başladı. Taziye sahiplerinin yükünün azaltılması gerektiğini vurgulayan Kaytan, belediyelerden personel istihdamı sağlanacağını ve taziyelerin temizliğinin yapılacağını kaydetti.

İLK GÜNÜN YEMEĞİ BELEDİYEDEN!

Taziye sahiplerinin sorun ve sıkıntılarının azaltılması yönünde karar aldıklarını kaydeden Kaytan, "Önce teklifimizi yapacağız, sonra tahsisler gerçekleşecek. İlçelerde bulunan taziye evlerinin abonelerinin kimin adına kayıtlı olduğuna bakılacak. Daha sonra bu taziye evleri hangi ilçede yer alıyorsa ilgili belediyenin Sosyal İşler Müdürlüğü'nün bünyesinde olacak. Belediyelere, taziye evlerinin temizliği, görevli olan personellerin günlük ücreti ve imkan dahilinde ise ilk gün 50 kişilik yemek verilmesini talep edeceğiz. Taziyeleri olan ailelerin rahatlamasını ön planda tutacağız" ifadelerini kullandı.

Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER-İPEKYOL

15 Oca 2019 - 18:01 - Özel Haber