Suruç davasında görüntü ve telsiz kararı!

Suruç davasında görüntü ve telsiz kararı! Suruç'ta 33 kişinin ölümü ve 104 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı eylemle ilgili devam eden davada, 2 polisin duruşması bugün yapıldı. Mahkeme, kamera görüntüleri ile telsiz konuşmalarının incelenmesine karar verdi.

Suriye'nin Kobani ilçesine yardım götürmek için Türkiye’nin çeşitli illerinden Suruç’a giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, 20 Temmuz 2015 günü Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptığı sırada IŞİD üyesi Şeyh Abdurrahman Alagöz üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada 33 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi de yaralandı.

Yaşanan olayla ilgili olarak 2 polisin davasına bugün devam edildi. Dönemin Terörle Mücadele ve Asayiş birimlerinden sorumlu polisler Ali Koçak ve Ahmet Oğuz Davarcı'nın, 'görevi kötüye kullanma' ve 'ihmal' suçlamasıyla yargılandığı davanın 4.duruşması bugün görüldü.

Suruç Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya polis memurları Ali Koçak ve Ahmet Oğuz Davarcı katılmazken, mağdur aileleri ile avukatları salonda hazır bulundu.

Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti, olay yerinde Ahmet Oğuz Davarcı ile birlikte görev yapan polis memurları Bayram Okuducu, Hamza Maviş ve Abdürrahim Özdemir'in tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Yine mahkeme, Amara Kültür Merkezi önü ve çevresini gören kamera görüntüleri ile telsizkayıtlarının incelenmesi için ilgili kolluk birimine yazı yazılmasına karar verdi.

Duruşmayı 4 Şubat 2020'ye ertelendi.

13 Tem 2019 - 12:09 - Asayiş