Şanlıurfa’nın kurtuluşu coşkuyla kutlandı

Şanlıurfa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99’uncu Yıldönümü nedeniyle düzenlenen kortej yürüyüşüne binlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Şanlıurfa, Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99’uncu Yıldönümünü coşkuyla kutluyor. Pazar gününe kadar sürecek olan kutlama etkinlikleri kapsamında kortej yürüyüşü düzenlendi. Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunu kutlamak için binlerce vatandaşın yanı sıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, AK Parti Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, İlçe Belediye Başkanları ve birçok STK Temsilcisi de katıldı. 4 gün sürecek olan kutlama sabahın erken saatlerinde kortej yürüyüşüyle başladı.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ

Yürüyüş sonrası kılıç kalkan oyunu, folklor ekibi, mehter takımı gösterisi, koro eşliğinde Urfa türküleri söylendi. Kurtuluş günü için konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül, “Urfa’nın kurtuluşunun 99’uncu yılını idrak etmekteyiz. Tarihi iyice okumamız lazım. Gençlerimizin tarihe bakıp o günü iyi anlamaları gerekir ki; tarih tekerrürden ibarettir. Bugünün tekerrür etmemesi için o günü iyi bilmemiz lazım. O gün ki şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. O gün ki kahramanlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum” ifadelerine yer verdi. Beyazgül’ün ardından Vali Erin ise şöyle konuştu: “99’uncu yılımız mübarek olsun. Bu milletin Türk’üyle, Kürt’düyle, Arap’ıyla, Laz’ıyla, Çerkez’iyle; esir olmaktansa, zillet içerisinde yaşamaktansa, ölmeyi tercih edeceğini çok iyi biliyorlardı ve bunu yaptık. Kutsal topraklarımızı leş kargaları gibi işgal etmeye başlamışlardı. Şanlıurfa’nın kaderini de, Şanlıurfalılardan tokat yiyecek Fransızlara düşmüştü. Bir kez daha günümüz mübarek olsun”

Saat 10'da Ulu Cami önünde başlayan yürüyüş ve etkinlik Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Hamarat Eller çarşısında sona erdi

İPEKYOL

11 Nis 2019 - 14:35 - Güncel