Urfa Çalışma Grubu otelin hastane olmasına karşı

Urfa Çalışma Grubu Başkanı Rüştü Öcal, Nevali Oteli’nin özel hastaneye dönüştürülmesinin hata olacağını belirterek, “İmar planlarında hastane alanlarının iyi düşünülmüş lokasyonlarda yapılması gereklidir” dedi.

Kentin göbeğindeki Abide Kavşağı’nda yer alan Nevali Oteli’nin 300 yataklı özel hastane olacağı bir kez daha gündeme geldi. Henüz somut bir adım atılmış olmasa dahi Urfa Çalışma Grubu, Nevali Oteli’nin özel hastane yapılmasına karşı çıktı.

Urfa Çalışma Grubu Başkanı Rüştü Öcal, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’nın yaş ortalamasına dikkat çekerek, “21.2 yaş ortalaması ile Türkiye’nin en genç nüfus oranına sahiptir. Dolayısıyla istihdam sağlayacak firmalara destek olmamız gerekmektedir. Ancak Abide kavşağı ilimizin en önemli ve yoğun kavşaklarından olup, şehir içi trafiğinde kilit rol oynamaktadır. Yıllardan beri tüm düzenlemelere rağmen sağlıklı bir çözüm üretilememiştir” dedi.

“PLAN DEĞİŞİKLİĞİ GEREKMEKTEDİR”

Konuyla alakalı plan değişikliği yapılması gerektiğine dikkat çeken Öcal, “Böyle bir plan değişikliği ilgili kamu kurumlarının belirlediği standartları sağlamak ve uygun görüş alınmak kaydıyla yapılabilir. Bu değişiklik plan, fen, sağlık ve sürdürülebilir çevre şartlarına uygun olmayacaktır. İmar planlarında hastane alanlarının iyi düşünülmüş lokasyonlarda yapılması gereklidir. Nitekim hastane ihtiyaçları özel gereksinime tabidir. Şöyle ki; Sağlık alanında yapılacak yer seçimlerinde de kendi içsel gerekliliklerine bağlı olarak belirlenmiş, yer seçim kriterlerine uyulmalıdır. Trafik yoğunluğundan az etkilenmesi, yeterli araç park yeri bulunması, alanın yakın ve orta vadede gelişme potansiyeli olması, sağlık tesislerinin bahçe alanında yeşil alan standartına uyulması ve tıbbi atık açısından gerekli kriterlerin sağlanması gerekir. Ancak, bu maddelere ve bu kriterlere uymayan bir alanın hastaneye dönüştürülmesi büyük bir hatadır. Bu konuda yetkililerin bizim gibi düşündüklerine inanmak istiyorum. Urfa Çalışma Grubu olarak temennimiz, yetkililerin bir an önce kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiği inancındayız” şeklinde konuştu.

BİHA

#

13 Ağu 2021 - 15:33 - Güncel