Urfa'da KPSS zulmü: Yolları değil, duvarları aştılar!

2019 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adaylar için adeta çileye dönüştü. Yıl boyunca bugüne kilitlenen ve emek veren memur adayları Zeytindalı Eğitim Kampüsü'nde sınava girmek için trafik sorunu nedeniyle yolda kaldı. Bazı adaylar çareyi okula kestirmeden gitmek için duvara tırmanmakta buldu. Bazıları ise sınava geç kaldığı için okula alınmadı. Tepkiler ise büyük oldu...

Devlet memuru olmak isteyen binlerce aday KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavlarına bugün girdi.

Şanlıurfa'da da merkez ve ilçelerden binlerce öğrenci sınav için sabah erkenden yolara düştü. İçleri de en şanssız olanları ise Zeytindalı Eğitim Kampüs'ünde- sınava girecekler oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lise eğitimini şehir dışına taşımayı hedefleyen ''Eğitim Kampüsü'' projesi kapsamında kentteki 8 nitelikli okul aynı kampüs içine taşındı. Eğitim-öğretim hayatına başladığı günden bu yana okul nüfusundan kaynaklı ulaşım problemi yaşanan okullarda KPSS yapılması kararı ise skandala dönüştü. Geçen sınavdan ders çıkarmayan yöneticiler adayları bir kez daha mağdur etti.

Okullar uzak olduüğu için adaylar otobüs yerine özel araçlarını tercih edince yollarda yoğunluk oluştu. Park sorunu da yaşanınca okul önünde uzun araç kuyruğu kaçınılmaz oldu. Sınava geç kalan adaylar araçlardan inip koşa koşa okullara ulaşmaya çalışırken bir başka adayın da ailesinin yardımıyla duvarı tırmanıp sınava yetişmeye çalışması amatör kameralara yansıdı.

Saat 10.00’dan sonra sınav giriş merkezlerine gelen adaylar ise içeri alınmadı. Henüz haber merkezlerine görüntü veya foto düşmedi ancak sınava alınması içim yalvaranların ve ağlayanların olduğu ifade edildi.

"REZALET"

Adaylar ve aileler ise duruma oldukça öfkelendi. Trafik ve park sorunu halledilmeden onlarca adayı aynı kampüste sınava alınmasına tepki gösteren bir vatandaş "1 yıldır hatta daha fazla emek veriyorlar. Bu rezalettir" dedi.

Özlem ÇELİK/ İPEKYOL

14 Tem 2019 - 17:18 - Eğitim