Elektrik kesintileri için 'Meclis Araştırması' istendi

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şanlıurfa'da sıkı sık yaşanan ve eylemlere neden olmasının yanı sıra trafikte ve evde bakım hizmeti gören hastaların can güvenliğini de tehlikeye atan elektrik kesintileri nedeniyle Meclis Araştırması açıklaması talebinde bulundu.

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şanlıurfa'da sıkı sık yaşanan ve eylemlere neden olmasının yanı sıra trafikte ve evde bakım hizmeti gören hastaların can güvenliğini de tehlikeye atan elektrik kesintileri nedeniyle Meclis Araştırması açıklaması talebinde bulundu.

Şanlıurfa'da uzun süredir gündemde olan ve hayatı adeta durma noktasına getiren elektrik kesintilerinin nedenlerinin araştırılması, sorunların tespiti ve bu sorunlara kalıcı çözümler bulanabilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını talebinde bulunuldu. Talep Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'dan geldi.

Bünyesinde elektrik üretim santrali bulunmasına rağmen elektrik kesintileri nedeniyle gündemden düşmeyen Şanlıurfa, özellikle kış aylarında daha çok mağduriyet yaşıyor.

Elektrik kesintiler merkez ilçeler olan Eyyubiye, Haliliye ve Karaköprü, Siverek ilçesi ve kırsal mahalleler yoğunlukta olmak üzere ilin tamamında yaşanıyor. Bu durum ise aydınlatmadan ısınmaya, iletişimden trafiğe, eğitimden sağlığa, sanayiden ticarete neredeyse yaşamın tüm alanlarını olumsuz etkiliyor. Yaşanan mağduriyet üzerine yazılı bir açıklama yapan ve konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıyan HDP'li vekil Ayhan, kesintiler nedeniyle ısınma probleminin baş gösterdiği ve bu nedenle hastalıklarda da artış yaşandığına dikkat çekti.

OKULLAR CAN GÜVENLİĞİ SORUNU

Eğitimde de ciddi sorunlar yaşandığına vurgu yapan vekil Ayhan, "Okullar ısınamamakta, ders araç gereçleri çalıştırılamamaktadır" dedi. "Çocuklarımızın eğitim ve sağlığının yanı sıra can güvenlikleri de tehlike altındadır" diyerek Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü yaptığı açıklamayı aktaran Vekil Ayhan, " Elektrik kesildiği anda su devir dayım yapmadığı zaman patlamaya hazır bomba gibidir. Kırsal alanda çok ciddi sıkıntılarımız bulunuyor. Okul elektriklerinin kesinlikle kesilmemesi gerekiyor. Okullarımızdaki elektrik faturalarını düzenli bir şekilde ödüyoruz. Bu konuyla ilgili DEDAŞ’ın daha duyarlı ve hassas olmasını bekliyoruz. Elektrik nakil hatlarının sürekli açık tutulması gerekiyor. Sabahleyin öğrencilerimiz üşüyor” ifadelerine yer verdi.

‘MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILSIN’

Eylemlere neden olan sorunun ulusal ve yerel basında yer almasına rağmen hala çözüme kavuşturulmadığı dile getiren Vekil Ayhan, "Hukuka aykırı bir şekilde kayıp kaçak bedelleri, hiçbir sorumlulukları bulunmayan, faturalarını zamanında ve düzenli olarak ödeyen tüketicilerden tahsil edilmektedir. Bu durum adalet duygusu ile bağdaşmamaktadır. Bu ceza yetmiyor olacak ki üstüne elektrik kesintileri ile tüketicilere ikinci bir mağduriyet yaşatılmaktadır" diyerek Şanlıurfa’da yaşanan elektrik kesintilerinin nedenlerinin araştırılması, sorunların tespiti ve bu sorunlara kalıcı çözümler bulanabilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması talebinde bulundu.

(HABER MERKEZİ)

# 1

18 Ara 2016 - 12:55 - Güncel