BU NİKÂH ZENGİN İŞİ!

Haliliye Belediye Meclisi yeni yıl için ücret ve harç tarifesini belirledi. Bundan böyle belediye nikah salonunda değil de başka yerde nikah kıymak i...

Haliliye Belediye Meclisi yeni yıl için ücret ve harç tarifesini belirledi. Bundan böyle belediye nikah salonunda değil de başka yerde nikah kıymak isteyenler 800 TL’yi gözden çıkarmak zorunda kalacak. Belirlenen yeni fiyatlardan seyyar satıcılar da nasibini aldı.

(Adil HİLAL-İPEKYOL)

Haliliye Belediye Meclisi Aralık ayının üçüncü oturumunu dün gerçekleştirdi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinde gerçekleşen oturuma Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol katılmazken, başkan vekili Abdurrahman Beyaz oturuma başkanlık yaptı. Belediye Meclisinde gündeme gelen ücret ve harç komisyon raporu oy çoğunluğuyla kabul edildi. Haliliye Belediye Meclisi yeni yıl için ücret ve harç tarifesini belirledi. Buna göre, nikahı belediye nikah salonunda değil de, istediği yerde kıymak isteyen bir kişi 800 TL’yi gözden çıkarmak zorunda kalacak. Yine ilçe sınırları içinde stant açıp; fıstık satmak isteyen bir kişi belediyeye aylık 400 TL, karpuz satmak isteyen ise aylık 300 TL ödeyecek. Haliliye Belediyesi, 2016 yılında istedikleri yerde nikah kıymak isteyenlerden 590 TL’lik bir ücret alıyordu.

‘DIŞARIDA NİKÂH KIYANLAR VARLIKLI’

Haliliye Belediye Meclisi 2017 yılında uygulanacak ücret ve harç tarifelerini belirledi. Komisyon raporunda bulunan, belediyenin nikâh salonunda nikâh kıymayı istemeyen ve kendi istedikleri yerde nikâh kıymayı isteyen çiftlerden 800 TL ücret istenecek. Ayrıca belediyenin salonunda törenli nikâh kıymak isteyen çiftlerden ise 250 TL nikâh kıyma ücreti tahsil edilecek. Tören istemeyen çiftlerden ise 2016 yılında olduğu gibi 80 TL ücret alınacak. Semt pazarları ve özellikle yaz aylarında belediye tarafından kiraya verilecek yerlerin kira bedelleri de belirlendi. Bu kapsamda; fıstık satmak isteyen bir kişi belediyeye aylık 400, karpuz satmak isteyen ise aylık 300 TL vermek zorunda. Ticari amaç taşıyan ve Haliliye Belediyesinin sınırları için de stant açmak isteyen kişilerden günlük 60 TL alınacak. Canlı müzik ruhsatı almak isteyen işletmeler Haliliye Belediyesine 800 TL ruhsat parası verecek. Komisyon raporunda pazar esnafını ilgilendiren konular da bulunuyor. Pazar yeri devretmek isteyen bir pazarcı devir için belediyeye 2 bin 150 TL vermek zorunda ücretin yüksek olmasının sebebi ise caydırıcı olması. Eğlence merkezi, disko, bar açmak isteyen işletmeciler ruhsat almak için metrekare başına para vermek zorunda kalacak. Haliliye Belediyesi Meclisinde gündeme gelen bu madde oy çoğunluğuyla kabul edildi.

GENÇLER KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KURTULACAK

Haliliye Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantısında gündeme gelen bir diğer konu ise gençleri madde bağımlılıklardan kurtarmak ve salon sporlarına teşvik etmek oldu. Bu kapsamda Şanlıurfa genelinde ve Haliliye ilçesinde gençlerin daha çok spora yönelmesi, bağımlı maddelerden kurtulması ve gençlerin yararlanabilmesi için daha çok spor salonları açılması gündeme geldi. Bu uygulamanın sadece merkezde değil kırsal mahallelerde de uygulanması önerildi. Bu uygulama ile gençler zararlı alışkanlıklardan kurtulacak, zamanlarını sporla değerlendirilecek ve Haliliye Belediyesi bünyesinde bulunan salon sporları kulüplerine de katkıda sağlayacaklar. Gündeme gelen bu madde oy çokluğuyla kabul edildi. Söz konusu maddelerin görüşülmesinin ardından Haliliye Belediye Meclisi oturumunu kapattı.

# 1

08 Ara 2016 - 10:59 - Güncel