Kan merkezinin bulunmaması ameliyatları riske atıyor!

Her yıl onbinlerce doğumun gerçekleştiği Şanlıurfa’da, doğum yapan kadınlar için en büyük sorun acil kana ihtiyaç duyulduğunda, bu ihtiyacı karşılayacak bir kan merkezinin bulunmaması. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sezgin, bu durumun hem kadınları hem doktorları zor durumda bıraktığını kaydetti.

Şanlıurfa, Türkiye’nin nüfus artış hızı en yüksek olan illerin başında geliyor. Her yıl yaklaşık 60 bin doğumun gerçekleştiği Şanlıurfa’da zaman zaman anne-bebek ölümleri de yaşanmıyor değil.

Bu ölümlerin önüne geçebilmek için sağlık alanında adımlar atılırken, bölge kadınlarının en büyük sıkıntısı hala bir kan merkezinin bulunmaması. Ameliyat esnasında acil kana ihtiyaç duyulduğu zaman Kızılay Kan Merkezi bulunmadığı için il dışından bu kan ihtiyacı talep ediliyor.

Bu durumun hem doktorları hem de bölge kadınlarını zor durumda bıraktığını dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Bülent Sezgin, daha kaliteli sağlık hizmeti için hastanelerde kadın sağlığı merkezlerinin kurulması ve bu merkezlerde kadınlara yönelik bütün sağlık hizmetlerinin verilmesi gerektiğini vurguladı. Aslen Malatyalı olan ancak 2006 yılında Şanlıurfa’ya atanan ve çeşitli özel hastanelerde çalıştıktan sonra kendi polikliniğinde hizmet vermeye devam ettiğini kaydeden Sezgin, “Şanlıurfa ili doğum hızının en fazla olduğu bir ilimiz. Yıllık ilimizde yaklaşık 60 doğum gerçekleşmektedir. Bölgede yaklaşık 20 yıla varan mesleki tecrübem ve kadın hastalığının ve doğumun özel olduğu ve buna zaman ayrılması gerektiği ve ayrılan bu zaman diliminde küçük ayrıntılarda gizli bir çok hastalığı tanısı koyduğum ve tedavi ettiğim sonucuna vardım. Kadın sağlığının çok önem verilmediği, dışlandığı ve yeterince kaliteli bir hizmet alamadığını görüyoruz. Günde 100’e yakın doğumun olduğu doğum hastanesinde onbinlerce doğuma girdim ve onbinlerce operasyona katıldım. Çocuk isteyen binlerce aileye mutlu haber verdik çok şükür. Ama tüm bunları yaparken bir çok zorlukla karşılaştık ve hala da bu zorluklar devam ediyor. Mesela doğumun ve ameliyatın yani kana ihtiyaç olan bir bölgede kan ihtiyacı karşılamakta çok zorlandık. Urfa’da Kızılay Kan Merkezinin olmayışı ve il dışından kan gelmesi Urfa’da acil kana ihtiyaç duyulması durumunda gerçekten bizi çok zor duruma düşüyor” dedi.

‘KADIN SAĞLIĞI MERKEZLERİ KURULMALI’

Aile planlaması ve gebelikle ilgili hem eğitimlerin hem de sağlık bilgisinin önemine dikkat çeken Sezgin, “Daha kaliteli sağlık hizmeti için hastanelere kadın sağlığı merkezlerinin kurulması ve bu merkezde kadın sağlığı adına tüm imkanların olması gerekir. Sağlıklı bir aile toplum ve devlet için bu şarttır. Güçlü devlet güçlü aileden olur. Güçlü aile ise sağlıklı bilinçli kadın olmadan olmayacaktır. Genç sahip bölgede hekime ne zaman gidilmesi aile planlaması ve gebeliķte hekim kontrolleri konusunda bilinçlenmesi ailelere eğitim verilmesi bu hizmete çok katkısı olacağı ve bu eğitimin küçük yaşlarda başlanması toplum kadın sağlığı acısından çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

GAZETE İPEKYOL

21 Tem 2020 - 15:26 - Sağlık