Yeşil kuşak için destek aranıyor!

Türkiye’nin en sıcak iklimine sahip kentlerin başında gelen Şanlıurfa ne yazık ki, orman fakiri. Yüzde 0.4 gibi en az ormanlık alana sahip kentlerin başında gelen Şanlıurfa’nın tek ormanlık alanı Atatürk Ormanı. Kent merkezinde ve çevresinde birkaç hatıra ormanı ve koru yer alırken, kentin nefes alabileceği bir yeşil kuşağı maalesef yok. Kente ormanlık alanların arttırılması için imza kampanyası düzenlenirken, girişime her kesimden destek geldi.

Yazları kurak ve sıcak, bozkır bitki örtüsüne sahip Şanlıurfa ne yazık ki, ormanlık alan bakımından Türkiye’nin en az ormanlık alana sahip illerin başında geliyor. İllere göre orman dağılımında ilk sırayı yüzde 67.2 ile Muğla alırken, en az orman alanına sahip 2 il ise yüzde 0.4 ile Şanlıurfa, yüzde 0 ile Iğdır olarak sıralanıyor. Kentin tek ormanlık alanı olan Atatürk Ormanı ve birkaç hatıra ormanının kentin toplam yüz ölçümü içindeki payı o kadar düşük kalıyor ki, bu da ister istemez kentin hem iklimini hem de yaşam kalitesini etkiliyor. Kentteki ormanlık alanların arttırılması için change.org’da kampanya düzenlenirken, Eğitimci-Yazar Mehmet Sarmış ile Harran Üniversitesinden Hüseyin Eriş’in bu girişimine büyük destek geldi.

KAMPANYALAR YETERSİZ KALIYOR

Her yıl Şanlıurfa’da gerek Orman İşletme Müdürlüğü gerekse de çevreye duyarlı sivil toplum kuruluşları ağaç dikme etkinlikleri ve fidan dağıtma kampanyaları düzenliyor. Her ne kadar dikilen ve dağıtılan fidanlarla ilgili açıklanan rakamlar binlerle belirtilse de sonuç pek de istenilen düzeyde olmuyor.

KENTİN EN YEŞİL ALANLARI MEZARLIKLAR

İnsani standartlara göre kişi başına düşen yeşil alan 16 metrekare olması gerekirken, bu alan ne yazık ki, Şanlıurfa’da yüzde 2 civarında. Kentin nefes alabileceği ve ormanlık vasfını andıran alanların başında Eyyüp Peygamber Makamı karşısında ve Şehitlik Çamlık gibi alanlar oluştururken kentin en yeşil alanını mezarlıklar oluşturuyor. Harran Kapı Mezarlığı ve Bediüzzaman Mezarlığı yoğun ağaç ortamına sahip alanlar olarak göze çarpıyor.

TUGAY HALA BEKLEMEDE

Şanlıurfa’nın merkezinde bulunan ve ağaçlık alan bakımından oldukça zengin görünen alanların başında Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı olan askeri kışla geliyor. Uzun süredir gündemde olan ve sürekli taşınacak söylentileriyle seçim kampanyalarının malzemesi olan alanla ilgili kent parkı vaatleri ne yazık ki, bu güne kadar hep askıda kaldı. Bundan sonra bu alanla ilgili nasıl bir yol izleneceği ise merak konusu.

GAP VADİSİ VE FİDANLIK ÜRETİMİ

Kentin yeşil kuşağını arttırmak için yerel yönetimlere oldukça büyük iş düşüyor. Son yıllarda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Mardin Yolu üzerinde bulunan ve birkaç etaptan oluşan Gap Vadisi’nde yoğun bir ağaçlandırma ve fidan üretimi faaliyeti içinde. Bu çabanın da önümüzdeki yıllarda meyvesinin alınması bekleniyor.

ORMANLIK ALAN YOK DENECEK KADAR AZ

Şanlıurfa Orman İşletme Müdürlüğünün faaliyetleri, Şanlıurfa ve buna bağlı; Eyyubiye, Haliliye, Karaköprü, Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Halfeti, Harran, Hilvan, Siverek, Suruç ve Viranşehir İlçelerini kapsıyor. 19 bin 451 kilometre karelik yüz ölçüme sahip olan Şanlıurfa’da 14 bin 850 hektarlık toplam ormanlık alan yer alırken, 9 bin 523 hektarlık alan normal koru oluştururken, 5 bin 327 hektarlık alan da bozuk alan olarak vasıflandırılan alandan oluşuyor.

YEŞİL KUŞAK NASIL GELİŞİR?

Yeşil kuşağın oluşabilmesi için ya geçmişten gelen ormanlık alanların korunması ve geliştirilmesi ya da toplumsal bilinci arttırıp orman konusunda bir seferberlik ilan edilmeli. Örneğin Etiyopya, bir günde dünya rekoru kırarak yaklaşık 350 milyon ağacı toprakla buluşturdu.

YEMYEŞİL URFA

Urfa’da ağaç dikmek için Change.org’da imza kampanyasına destek veren Eğitimci-Yazar Mehmet Sarmış başka yerlerdeki girişimleri örnek gösterdi. Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılında ormanlık alanlar için bir kampanya başlatılabileceğini kaydeden Sarmış şu ifadeleri kullandı. “Başta değerli basın mensupları olmak üzere destek verin lütfen. YEMYEŞİL URFA Türkiye’nin en sıcak ve yeşili en az şehri Urfa. Yemyeşil illeri gördükçe Urfa aklıma gelir, üzülürüm. Herhangi bir yerde ağaç dikim çalışmaları duyunca, “Niçin Urfa’da da yapılmaz?” diye hayıflanırım. Bugüne kadar çok yazı yazdım. Paylaşımlarda bulundum. Sık sık her ortamda dile getirdim. Bazı belediyelere teklif götürdüm. Nice başka insanımız bu konuyu dile getirdi. İşte yine yaz, yine sıcaktan bunalıyoruz. Sivas’ta Sivas Kongresinin (4 Eylül 1919) 100. yıldönümü dolayısıyla 2005’te başlatılan “Yeşil Sivas Projesi kapsamında 100 milyon fidan dikilmeye başlanmış ve sayı şimdiye kadar 96 milyonu geçmiş. Bu sabah televizyonda duydum, bir Afrika ülkesi olan Etiyopya’da bir günde 200 milyon ağaç dikilerek dünya rekoru kırılmış; hedefleri kısa zamanda 4 milyar ağaç dikmekmiş. Ve az önce okudum; Harran Üniversitesinden Hüseyin Eriş hocamız “Yemyeşil Urfa” adıyla bir ağaç dikim kampanyası başlatmış, herkesi destek vermeye çağırıyor. Sonuna kadar destekliyorum. Adı “YEMYEŞİL URFA” olsun. Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun (11 Nisan 1920) 100. yıldönümü dolayısıyla hedefi en az 100 MİLYON AĞAÇ olan geniş çaplı bir kampanya başlatalım. Sayın Valimiz öncülük etsin. Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Ziraat Fakültesi, Tarım İl Müdürlüğü başı çeksin. Güzel bir organizasyon yapılsın. Askerler, polisler, memurlar, işçiler, öğrenciler ve bütün vatandaşlar katılsın. Her köye en az 500-1000 ağaç dikilsin. Urfa’nın ağaç dikimine uygun her yeri için bir planlama yapılsın. Hedefimiz; havası temiz, iklimi serin yemyeşil bir Urfa olsun. Biz görmedik, hiç olmazsa çocuklarımız, torunlarımız görsün. İnanın zor değil.”

Hüseyin ÖZKAN-ÖZEL HABER/İPEKYOL

01 Ağu 2019 - 18:22 - Yaşam