15 Barodan işkence iddiaları için açıklama!

Halfeti’de 1 polisin şehit olduğu, 2 polisinde yaralandığı olayın ardından Halfeti ve Bozova’da gözaltına alınan kişilere işkence yapıldığı iddiası üzerine aralarında Şanlıurfa Barosu’nun da bulunduğu 15 barodan açıklama yapıldı.

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde 18 Mayıs Cumartesi günü meydana gelen olayda, 1 polis şehit olmuş, 2 polis de yaralanmıştı. Çatışma sonrasında operasyonlar yapılırken, gözaltına alınanlara işkence yapıldığına dair iddialar gündeme gelmişti.

Yaşanan bu durumla ilgili olarak aralarında Şanlıurfa’nın da olduğu 15 ilin barolarından konuya ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada, “İnsan varlığına ve onuruna karşı yapılan en aşağılık saldırı olan işkence sorgulama ve cezalandırma yöntemi olarak ne yazık ki kolluk birimlerinde birçok soruşturmanın parçası haline getirilmiştir. Yetkili birimlerin yalanlamaları, üstünkörü geçiştirip bu konuyu soruşturma gereği dahi hissetmemelerine karşın işkencenin varlığı tartışma götürmeyen bir olgu haline gelmiştir. Gerek somut olayda gerekse de daha önce yaşanmış vakalarda kolluk birimlerinde işkence yapıldığının tespit edilmesine rağmen yapılan suç duyuruları sonuçsuz kalmış ve işkenceyi yapanlarla ilgili herhangi bir hukuki girişim ve yaptırım gerçekleşmemiştir” denildi.

Yaşandığı iddia edilen işkence olayı için hukuki girişimlerin yapılacağı bildirilen açıklamada, “1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 95.Maddesinin 2 fıkrasının 21. Bendinde belirtildiği üzere Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmakla mükellef olan Barolar olarak işkenceyi ülkemizden söküp atana dek hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. İşkenceyi yapanların yargı önünde hesap vermesi için her türlü hukuki girişimlerde bulunacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Varlığımızın temeli olan hukukun üstünlüğünü bu ülkede hakim kılana dek durmadan çalışacağımızı belirtiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamaya Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Diyarbakır Barosu, Hakkari Barosu, Iğdır Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Tunceli Barosu ve Van Barosu destek verdi.

İPEKYOL

23 May 2019 - 13:53 - Güncel