İl Sağlık Müdürlüğü: “Sigara bırakma polikliniklerinden tedavi ve destek alınabilir”

İl Sağlık Müdürlüğü, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sigarayı bırakmak isteyenlerin Alo 171 Sigara Hattı’nın yanı sıra hastanelerin sigara bırakma polikliniklerinde gerekli tedavi ve desteği alabileceğini belirtti.Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, 9 Şubat Dünya Sigaray...

İl Sağlık Müdürlüğü, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sigarayı bırakmak isteyenlerin Alo 171 Sigara Hattı’nın yanı sıra hastanelerin sigara bırakma polikliniklerinde gerekli tedavi ve desteği alabileceğini belirtti.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sigara ve tütün ürünlerinin dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri olduğunu belirtti. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün mücadelesi kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat’ın Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:


“Sigara kullanımı, halk sağlığını tehdit eden, mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinen gerçeklerdir. Her bir sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğu ve bunların 50’sinin doğrudan kansere sebep olduğu bilinmektedir. Sigaranın kansere neden olmasının yanı sıra, dumanın solunması ile birlikte toksinler akciğerler tarafından emilip, vücuda dağılmaktadır ve kalp-damar hastalıkları, kronik solunum sistemi hastalıkları ve tip 2 diyabet gibi kronik bulaşıcı olmayan hastalıklar için en önemli risk faktörlerinden biridir. Tütün kullanımı sadece solunum sistemi hastalıkları, kalp-damar hastalıkları veya kanser riskini arttırmaz. Kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürerek ve damar yapısını bozarak vücuttaki tüm organ ve dokulara zarar verir. Sigaranın zararları kısaca vücudun tamamını etkisi altına almaktadır.”


Sigarayı bırakmak isteyenlerin Alo 171 Sigara Hattını arayarak gerekli yardımı alabileceği ifade edilen açıklamada, “İlimizde bulunan  Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Akçakale ve Suruç Devlet Hastanelerinde faaliyet gösteren sigara bırakma polikliniklerine başvuru yaparak sigarayı bırakma konusunda gerekli tedavi ve desteği alabilirler” denildi.

BİHA


09 Şub 2022 - 09:51 Şanliurfa- Asayiş