Şanlıurfa'nın kültür hazinesinden acı haber!

Şanlıurfa'nın kültür abidesi Halil Binbaşıoğlu hayatını kaybetti. Elindeki Urfa'ya dair yüzlerce belgelik arşivi vefatından önce bağışladığı biliniyor.HATAYŞanlıurfa'nın değerli isimlerinden Halil Binbaşıoğlu'ndan acı haber geldi.Hatay Dörtyol'da yaşayan ve bir dönem Köy Hizmetleri Şanlıurfa İl...

Şanlıurfa'nın kültür abidesi Halil Binbaşıoğlu hayatını kaybetti. Elindeki Urfa'ya dair yüzlerce belgelik arşivi vefatından önce bağışladığı biliniyor.

HATAY- Şanlıurfa'nın değerli isimlerinden Halil Binbaşıoğlu'ndan acı haber geldi.

Hatay Dörtyol'da yaşayan ve bir dönem Köy Hizmetleri Şanlıurfa İl Müdürlüğü görevinde de bulunan Halil Binbaşıoğlu 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bugüne kadar Şanlıurfa'ya dair eski ses kayıtları ve görüntüleri derleyerek geleceğe taşıyan Binbaşıoğlu, kentin kültürüne büyük katkı sağlamıştı. Yaklaşık 40 yıl boyunca arşiv toplayan kültür abidesinin, vefatından önce arşivlerini Şanlıurfa Valiliği'ne bağış yaptığı öğrenilmişti. 

Acı haberi ile sevenlerini yasa boğan Binbaşıoğlu için yarın Dörtyol'da cenaze namazı kılınacak ve merhumun cenazesinin Balıkesir'in Altınoluk ilçesine defnedileceği belirtildi. 

BEYAZGÜL'DEN TAZİYE MESAJI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de Binbaşıoğlu için bir taziye mesajı yayımlayarak "Şanlıurfa'nın yaşayan bir kültür hazinesiydi. Çok kıymetli arşivi ve şehrimizin kültürü için yaptığı çalışmalar bize en büyük mirası. Bugün Halil Binbaşıoğlu'nun vefat haberini üzülerek öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet; ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim" diyerek duygularını dile getirdi.

BİHA


13 Şub 2022 - 23:45 Şanliurfa- Asayiş