İntiharla sarsılan Harran Üniversitesi'nde ihmaller zinciri

Harran Üniversitesi Hemşirelik Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Mehmet Ali Lale’nin kampus içerisindeki yurtta intihar etmesinin ardında bazı ihmaller bulunduğu iddia edildi....

ŞANLIURFA - Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü’nde dün korkunç bir intihar yaşandı. Kampüste bulunan Göbeklitepe Erkek Öğrenci Yurdu’nda Hemşirelik Bölümü ikinci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Mehmet Ali Lale binanın 6. katından atlayarak intihar etti. Hastaneye kaldırılan genç, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

Büyük bir üzüntüye neden olan Mehmet Ali Lale’nin ölümünün ardında ihmal ve hatalar zinciri bulunduğu ortaya çıktı.

Harran Üniversitesi, ocak ayının başında senatonun bütünleme sınavlarının kaldırılması kararıyla başlayan protestolarla gündeme geldi. Dün intihar eden Mehmet Ali Lale’nin de üniversitedeki gösterilerde en ön safta yer aldığı ortaya çıktı. Protesto günü basına yansıyan görüntülerde, Lale’nin bütünleme sınavlarının kaldırılarak bir yıllarının boşa gitmemesi için seslerini duyurmaya çalışan öğrencilerin arasında bulunduğu görüldü.

Rektör Prof. Dr. Sabri Çelik, senatonun kararını iptal etmeyeceklerini söyleyerek öğrencileri ‘çorba içmeye’ çağırmıştı.

YURTTA BİRÇOK ÖĞRENCİ BUNALIMDA

Son dönemde okul ve sınav stresiyle bunalıma giren Mehmet Ali Lale’nin kaldığı yurtta bir hafta önce psikolog görevlendirildiği ortaya çıktı. Sadece Lale’nin değil birçok öğrencinin bunalımda bulunduğu için böyle bir karar alındığı öğrenildi. Ancak çok sayıda öğrencinin bulunduğu yurtta görevlendirilen psikolog Yonca Yerlikaya’nın sadece haftada bir gün öğrenci kabul ettiği kaydedildi. Bu da öğrenciler tarafından yetersiz bulundu.

ÜNİVERSİTE, AMBULANS BULUNDURULMASINA KARŞI ÇIKMIŞ

Öte yandan zor bir süreçten geçen öğrencilerin psikolojik sıkıntılarının yanı sıra acil durumlardan dolayı yurt önünde bir ambulans da bulundurulması gündeme getirilmiş. Ancak söz konusu kararın da üniversite yönetimi tarafından reddedildiği bildirildi. Yurtta ayrıca revir ve sorumlu bir doktorun da bulunmadığı kaydedildi.

Mehmet Ali Lale, intihar ettikten sonra olay yerine değil, ağır yaralı olarak götürüldüğü hastanede yaşamını yitirmişti. Üniversite yönetiminin kampüste ambulans bulundurulması karanına itiraz ettiğini belirten öğrenciler, dün ambulansın şehir merkezinden kampüse 25 km gelip, 25 km giderek zaman kaybettiğini dile getirdi. Lale’nin hastaneye gidene kadar hayatta olduğunu ve sonrasında yoğun bakıma kaldırıldığına dikkati çeken öğrenciler, kampüste ambulans bulundurulmasına itiraz edilmeseydi belki de arkadaşlarının şu anda hayatta olacağını ifade etti.

Sosyal medya hesaplarından tepkilerini dile getiren öğrenciler, üniversitenin olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmamasını eleştirdi. Öğrenciler, paylaşımlarında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Harran Üniversitesi ve Yüksek Öğretim Kurulu’nu etiketleyerek açıklama talebinde bulunuyor.

BİHA


28 Şub 2022 - 17:26 Şanliurfa- Asayiş