Urfalı çiftçi dert yandı: Su verilmese ekinler kuruyacak

Akçakale’de çiftçilik yapan Ahmet Avşaroğlu, DEDAŞ’ın bir gerekçe göstermeden elektrik vermediğini iddia etti. Bu nedenle 200 dönüm buğday tarlasının kuruma noktasına geldiğini kaydederek, yetkililerden bir an önce sorunun çözümü için destek istedi....

.AKÇAKALE -Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine bağlı Gülveren Mahallesinde çiftçilik yapan Ahmet Avşaroğlu, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketleri’nin (DEDAŞ) borçları olmamasına rağmen bir gerekçe göstermeden elektrik vermediğini iddia etti.

Avşaroğlu, DEDAŞ’ın elektrik vermediğinden dolayı bölgede yaklaşık 50 bin dönüm arazide sulama yapılmadığına vurgu yaparak, yetkililerden sorunun çözümü için destek talebinde bulundu.

“BUĞDAY SULANMADIĞI TAKDİRDE KURUYACAK”

Elektrik sorunundan dolayı mağduriyet yaşadığını belirten Avşaroğlu, “200 dönüme yakın buğday ekili alanımız var. Tarımsal sulama birliğimiz Akçakale Haktanır Sulama Birliğidir. Sulama birliğine gittiğimiz zaman bize dediler ki, ‘borcumuz olmamasına rağmen DEDAŞ bize elektriği vermiyor’ bundan dolayı biz şuan büyük mağduriyet yaşıyoruz.

Ekinlerimiz kuruyor ve her geçen gün bizim aleyhimize işliyor. Borcumuz olmamasına rağmen bize elektrik vermiyor. 50 bin dönüm alan şuan susuz. 40-50 çitçi bu mağduriyeti yaşıyor. Ama bizim ekili arazilerimiz var elektrik yüzünden buğdayı yetiştiremiyoruz. Bugün buğdayın kilogram fiyatı 7-8 TL olmuş durumda. Buğday sulanmadığı takdirde kuruyacak. Borcumuz olmamasına rağmen bir gerekçe göstermeden elektrik vermiyorlar. Yetkililerden bu sorunumuza çözüm bekliyoruz” diye konuştu.


BİHA


09 Nis 2022 - 14:12 Şanliurfa- Asayiş