Meteoroloji uyardı zirai don geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu bölgede bir hafta boyunca zirai don görebileceğine ilişkin uyarıda bulundu....

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Balkanlar üzerinden gelen soğuk havayla birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin de aralarında bulunduğu birçok bölgede zirai don beklendiğini duyurdu.

SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR

Meteoroloji’nin hava durumu tahmini raporuna göre, yarından itibaren ülke genelinde hava sıcaklıkları 10 ila 15 derece civarında düşecek.

Meteoroloji’nin zirai don uyarısında bulunduğu sosyal medya paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Pazartesi günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk havayla birlikte kuzeybatı kesimlerden başlayarak hava sıcaklıklarının hissedilir derecede (10-15 derece) azalması bekleniyor. Ülkemizin büyük bir bölümünde görülmesi beklenen yağışların ise zamanla kuzey iç ve doğu bölgelerde yüksek kesimler başta olmak üzere yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

DON UYARISI

Salı günü ilk saatlerden itibaren Karadeniz’in iç ve yüksekleri, İç Ege, Marmara’nın güney ve doğusu, İç Anadolu, Akdeniz’in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun yükseklerinde zirai don tehlikesi bulunmaktadır. Genel olarak Cuma günü sabah saatlerine kadar, doğu kesimlerde pazar gününe kadar görülmesi beklenen zirai don tehlikesine karşı tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları, kendi bölgeleri için meteorolojik rapor ve uyarıları dikkatle takip etmeleri önem arz etmektedir".

BİHA


10 Nis 2022 - 15:21 Şanliurfa- Asayiş