Şanlıurfa'da viral enfeksiyonlar alarm veriyor

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Elvin Çetiner, mevsim geçişi ve kış başlangıcı ile birlikte viral enfeksiyonların görülme sıklığında artış yaşandığını söyledi.

Şanlıurfa'da viral enfeksiyonlar alarm veriyor

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzm. Dr. Elvin Çetiner, yaptığı açıklamada, "Hastalar bize daha çok kuru öksürük, ateş, iştahsızlık, genel vücut kırıklığı, bitkinlik, eklem ve kas ağrıları özellikle de çocuk hastalarda daha çok sıvı elektrolit kayıplarına neden olan bulantı, kusma, ishal gibi şikayetlerle geliyor" dedi.

Viral enfeksiyonların daha çok damlacık enfeksiyonu ile bulaştığını belirten Çetiner, "Viral enfeksiyonlar daha çok damlacık enfeksiyonu dediğimiz enfekte olan kişinin yani hastanın öksürük, hapşırık, aksırıkla dışarıya atılan kirli damlacık partiküllerinin inhale edilmesi solunması ile ortaya çıkar. Aynı zamanda hasta kişinin temas ettiği enfekte yerlere veya onların eşyasıyla ya da hasta kişiye temasıyla bulaşabilir" diye konuştu.

Antibiyotiklerin virüslerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde yeri olmadığını vurgulayan Çetiner, "Antiviral tedavi spesifik hasta grubu dediğimiz bağışıklığı baskılanmış olan hastalar, yaşlılar, ağır gribal enfeksiyon geçiren kişiler, gebeler, bazı çocuklarda doktor gözetiminde ve erken dönemde verilmesi gereken bir tedavi. Onun haricinde semptomatik tedavi dediğimiz yatak istirahati, ateş düşürücüler, ağrıları varsa ağrı kesiciler, burun akıntısı varsa buna yönelik dekonjental dediğimiz sekresyonu azaltan birtakım spreylerin verilmesiyle tedavi edilebilir" ifadelerini kullandı.

Çetiner, viral enfeksiyonlardan korunmak için şu önerilerde bulundu:

“Yatak istirahati özellikle çok önemli, istirahat döneminde hastaların istirahatine önem göstermesi gerekiyor.

Sebze meyve ağırlıklı, sıvı ağırlıklı, vitamin desteği gerekirse alınması gerekiyor.

Toplu ortamlarda pandemi döneminde olduğu gibi mutlaka maske, mesafe ve hijyen kuralları yine geçerli. Kalabalık ortamlara mümkünse eğer girmemek giriyorsak da maske takmak, teması azaltmak, özellikle ortak kullanım alanlarında su ve sabuna dokunmak gerekiyor”.

Şanlıurfa'da viral enfeksiyonlar alarm veriyor

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.