Şanlıurfa'da mesleki eğitime dev yatırım: 9 milyon Euroluk SEUP ile yeni dönem!

Şanlıurfa'da mesleki eğitime yatırımlar artıyor. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Alman Kalkınma Bankası tarafından Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile uygulanan "Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi" (SEUP) kapsamında Şanlıurfa'ya 9 milyon Euro civarında bir yatırım yapıldı.

Şanlıurfa'da mesleki eğitime dev yatırım: 9 milyon Euroluk SEUP ile yeni dönem!

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şanlıurfa'da 'Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi' (SEUP) kapsamında, Mesleki Eğitimde Sektörel İş Birliği Toplantısı düzenlendi.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Alman Kalkınma Bankası tarafından Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile uygulanan proje kapsamında, Şanlıurfa’da özel bir otelde gerçekleştirilen toplantıda, iş dünyası ve meslek örgütleri temsilcileri, mesleki eğitimde iş birliğine yönelik fikir alışverişinde bulundu.

Toplantıya Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Haliliye Kaymakamı Serap Özmen Çetin, vali yardımcıları, sektör birliği yöneticileri, özel sektör temsilcileri, ilçe milli eğitim müdürleri ve mesleki eğitim veren okulların yönetici ve öğretmenleri katıldı.

Toplantıda, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, kentte yürütülen mesleki ve teknik eğitim çalışmaları ve sayısal verilerden oluşan bir sunum yaptı. 

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz

KARAGÖZ: ŞANLIURFA'DA YAKLAŞIK 9 MİLYON EURO CİVARINDA BİR ÖDEME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, toplantının mesleki eğitimde sektörel iş birliğini güçlendirmek, mesleki eğitimin kalitesini artırmak, öğrencileri daha iyi yetiştirmek ve iş dünyası ile etkin bir iletişim kurulması amacıyla düzenlendiğini belirtti.

Karagöz, SEUP kapsamında Şanlıurfa'da yaklaşık 9 milyon Euro civarında bir ödeme gerçekleştirildiğini belirterek, şunları kaydetti: 

“Herkesin bir mesleği olmalı. İnsanlar kendilerini ifade ederken isimlerini önüne mesleklerini koyarak ifade eder ve dolayısıyla meslek kişinin kimliğidir. Şanlıurfa'da mesleki teknik eğitim seviyesini bulunduğu yerden nasıl ilerletebiliriz. SEUP kapsamında Şanlıurfa'da yaklaşık 9 milyon Euro civarında bir ödeme gerçekleştirildi. Bu ödemenin bir kısmı ile 179 atölyenin tadilatı bakım ve onarımına harcandı. Öğrencilerin servis, yemek, kırtasiye kapsamında da harcamalar yapıldı. Mesleki eğitim süreci okulda başlayan işletme ile çok yoğun devam eden bir süreçtir. Eğitim ve iş dünyasının bütünleşik olarak değerlendiriyoruz. Bu kapsamda yeni okul modellerimizi kamuoyuna açıkladık. Ortaokul döneminde meslek seçimi yönünde zorlandıkları ve yanlış karar aldıkları bir dönemdir. Yeni bir uygulama ile bu konunun ele alınmasını planlıyoruz ve projemiz de ortaokulda meslekle buluşma projesidir. 3400 üzerinde okulumuzla ve öğretmenlerimizle mesleki eğitim sürecine var gücümüzle gayret ediyoruz. Uygulamaların Şanlıurfa'ya ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak

ŞILDAK: MESLEKİ EĞİTİM KONUSUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞİLMESİ LAZIM

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak ise şunları söyledi: 

“SEUP Projesi sektör ve eğitimi bir araya getiren toplumdaki beklentileri karşılayacak bir yaklaşımla yürütülüyor. Mesleki eğitim konusunda gerçeklerle yüzleşilmesi lazım. Herkesin toplumda ihtiyaç duyduğu mesleklerin devamı ve gerekli okul modelleriyle bu konuda ilerleme devam edilmeli. Şanlıurfa ilimizin de ihtiyaç duyduğu çalışmanın yararlı ve faydalı bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyorum.”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu

ŞAMLIOĞLU: İŞLETME İÇİNDE EĞİTİMİ DEVAM EDECEK BİR YENİ YAKLAŞIMI HAYATA GEÇİRECEKLERİNİ

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, mesleki eğitimin Türkiye Yüzyılı hedefi ile birincil derece ilişkili olduğunu vurguladı. Kalkınma için mesleki eğitime önem verilmesi gerektiğini belirten Şamlıoğlu, önümüzdeki dönemlerde mesleki eğitime ilişkin yeni çalışmaları tamamlayacaklarını ve Türkiye'nin bu alanda daha güçlü bir konuma geleceğini söyledi.

Şamlıoğlu, mesleki eğitime yönelimin ortaokul düzeyine indirilmesi gerektiğini savundu. Modüler mesleki eğitim ve beceri temelli yaklaşımla mesleki eğitimin gerçekleşeceğini belirten Şamlıoğlu, yeni okul modelinin sektöre entegre bir model olduğunu ve hem işveren hem de sektör hem de öğrenciler açısından önemli olduğunu vurguladı.

Mesleki eğitimde ara eleman yetiştirmek yerine tekniker ve usta yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Şamlıoğlu, büyük işletmeler içerisinde okullar açılacağını ve öğretmenlerin sektörle iç içe geçeceğini söyledi. Eğitimde üretim, üretimde eğitim sloganıyla devam edeceklerini ve 11. ve 12. sınıflarda işletme içinde eğitimi devam edecek bir yeni yaklaşımı hayata geçireceklerini ifade etti.

HER ÖĞRENCİNİN BİR MESLEK SAHİBİ VE NİTELİKLİ OLMASINI İSTİYORUZ”

Şamlıoğlu, kalkınmanın sektörün ve sivil toplum kuruluşların seferberliği ile gerçekleşeceğini söyledi. 30'u aşkın ilimizde mesleki eğitim programları uyguladıklarını ve en önemli kısmının ise deneyimlerin paylaşılarak her ilde iş gücü ihtiyaçları çerçevesinde ihtisaslaşma sürecine geçilmesi olduğunu belirtti.

Türkiye'de sanayinin, ticaretin gelişimine ve markalamasına yardımcı olacak ihtisas okulları açılacağını ve çocukların mesleki eğitimde nitelikli istihdam yapılabilmesi için çalışmaların devam edeceğini söyledi. 12. Kalkınma Planında da mesleki eğitim alanında önemli kalkışmalar olacağını vurgulayan Şamlıoğlu, Şanlıurfa'da yapılacak özgün çalışmalarda sektörle yapılan protokollerle nitelikli istihdamla istihdam edileceğini ve her öğrencinin bir meslek sahibi olmasını ve nitelikli olmasını istediklerini ifade etti.

SEUP PROJESİ NEDİR? 

2017 yılında birinci fazı başlayan proje ile mesleki ve teknik eğitimin kalitesi ve erişilebilirliğinin artırılması, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, eğitime devamı sağlayacak desteklerin verilmesi, mesleki ve teknik eğitimin sunduğu fırsatlar konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla birçok çalışma yapıldı. SEUP Projesinin birinci fazı kapsamında 8 pilot ilde (Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Mersin, Kilis, Şanlıurfa) bulunan 55 mesleki ve teknik okulun atölyeleri ve laboratuvarları öğrenciler için teknolojik gelişmelere uygun hale getirildi. 21 meslek alanını destekleyen proje ile toplamda 1187 atölye yenilendi. 

Teknik desteklerin yanında öğrencilere farklı konularda kapsamlı destekler de verildi. Ekonomik sebeplerle eğitime devam edemeyen öğrencilerin ulaşım, öğle yemeği, kıyafet, çanta ve kırtasiye gibi ihtiyaçları karşılanarak, öğrenciler eğitime teşvik edildi. Spor, sanat, kültür gibi çeşitli faaliyetlere verilen destekler, öğrencilerin sosyal becerilerini güçlendirmesine olanak sağladı.

Birinci Fazını Tamamlayan Proje, Şanlıurfa’da dahil olmak üzere Yeni Döneminde 15 ilde devam ediyor, SEUP Projesi’nin istihdama, bölgesel ve ulusal kalkınmaya olan destekleri, mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesine verdiği katkılar projenin ikinci fazında artarak devam ediyor. 

Şanlıurfa’ya proje kapsamında toplamda 9.110.810 euro destek sağlanıyor.

ŞANLIURFA’DAKİ PROJE OKULLARI: 

1.            Şanlıurfa Sabancı Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi 

2.            GAP Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

3.            Borsa İstanbul Çok Programlı Anadolu Lisesi 

4.            Turgut Özal Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

5.            Eyyübe Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

6.            Direkli Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

7.            Karaköprü GAP Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

8.            Mahmut-İkbal Büyükkırcalı Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

9.            Urfa Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

10.          Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi

11.          Sanayi Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi.

Şanlıurfa'da mesleki eğitime dev yatırım: 9 milyon Euroluk SEUP ile yeni dönem!

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.