Meclis Başkanı Şentop'tan Erdoğan'ın adaylığına ilişkin açıklama

TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağı ile ilgili net konuştu. Şentop, “Kafa karışıklığı yok. Hukuken çok net konu. Adaylıkla ilgili hiçbir tereddüt yok” dedi....

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) BaşkanıMustafa Şentop, Meclis’te yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla resepsiyon verdi.

Şentop, resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

TBMM Başkanı, erken seçimle ilgili yöneltilen bir soruya, “Seçimlerin bir gün bile olsa öne alınması için iki yol var: Ya Cumhurbaşkanı kararı ya da Meclis’in 5’te üçünün kararı lazım” dedi.

Seçim takviminin erkene çekilmesi yönünde bir beklentisi olup olmadığının sorulması üzerine Şentop, “Beklentim yok” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI TARTIŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağı ile ilgili soruya ise Mustafa Şentop, şu yanıtı verdi:

“Bununla ilgili makale yazdım ben. Akademik dergide. Hiçbir tereddüt yok. Onu, anayasadaki değişikliği iyi bilmeyen hukukçular veya hukukçu olmayanlar söylüyorlar. Biz eski 101. maddeyi kaldırdık, yeni bir 101 yazdık. Orada, Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014’te, bir Anayasa maddesine göre Cumhurbaşkanı seçildi bir kere. O madde yürürlükten kalktı. 2018’de ise yeni bir anayasa maddesine göre bir kere seçildi. Yani iki farklı, iki defa seçilme hakkı tanıyan madde var. Kafa karışıklığı yok. Hukuken çok net konu. Adaylıkla ilgili hiçbir tereddüt yok”.

BİHA


02 Eki 2022 - 09:50 Şanliurfa- Asayiş