HÜDA PAR: Karacadağ'ı organik tarım cenneti yapacağız

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Karacadağ Bölgesi'nde asırlardır boşta duran milyonlarca hektar hazine arazisinin tarıma kazandırılması için 'Organik Tarım Projesi' önerisini kamuoyuyla paylaştı.

HÜDA PAR:   Karacadağ'ı organik tarım cenneti yapacağız

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her hafta Cuma günü saat 11.11'de Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Karacadağ Bölgesi'nde bulunan milyonlarca hektar hazine arazisinin tarıma kazandırılması ve organik tarım yapılabilmesi için devasa bir projeyi paylaştı.

Karacadağ Bölgesi'nde incelemelerde bulunduktan sonra kameralar karşısına geçen HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan "HÜDA PAR olarak bu hafta tarımsal üretimde milli gelire büyük katkı sunacak olan devasa ölçekte bir projeyi sizlerle paylaşacağız" dedi.

“ASIRLARDIR İŞLENMEMİŞ MİLYONLARCA DEKAR HAZİNE ARAZİSİ BOŞTA DURUYOR”

Projeyle ilgili detayları paylaşan Özaslan "Evet burası Karacadağ Bölgesi. Suyu sert ama insanı mert ve cömert olan coğrafya… Siverek, Viranşehir'den başlayıp öbür ucu Derik, Çınar'a ve Diyarbakır merkezden Ergani'ye kadar ulaşan devasa bir bölge… Burada milyonlarca dekar hazine arazisi boşta duruyor. Burada asırlardır tarım yapılmamış, ekilmemiş mineral açıdan oldukça zengin volkanik tarım arazileri bulunuyor" dedi. 

ORGANİK TARIMIN YAPILDIĞI MEYVE BAHÇELERİYLE DONATALIM

Özaslan "Gelin burayı organik tarımın yapıldığı meyve bahçeleriyle donatalım. Elma, kayısı, ceviz… gibi ürünler başta olmak üzere, yüksek rakım ve soğuğu seven ürünleri burada yetiştirelim. Biliyorsunuz ki, burada rakım 800'den başlıyor ve yer yer 1500'e kadar da çıkıyor" dedi.

SU GÖLETLERİ OLUŞTURALIM

Özaslan "Ve kışın derelerden akan suyu belli havzalarda biriktirelim, su göletleri oluşturalım. Güneş enerjisi panelleri ile bunu yüksek tepelere çıkaralım ve oradaki depolara aktaralım. Oradan da damlama sistemi ile bütün bahçelere suyu kendi cazibesiyle verelim" dedi.

ORGANİK TARIMDA TÜRKİYE'NİN DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLABİLMESİ İÇİN

Özaslan "Ve ilk önce bu bölgede yaşayan köydeki vatandaşlarımıza, köyde yaşayan kardeşlerimize tahsis edelim. Daha sonra Şanlıurfa'daki mevsimlik tarım işçisi olan kardeşlerimiz için de tahsis edelim. Ve burayı öyle bir yere çevirelim ki, organik tarımda Türkiye'nin dünyada söz sahibi olabilmesi için gelin bütün bu bölgeyi organik meyve bahçelerine dönüştürelim. Organik tarım için burayı elverişli hale getirelim" dedi.

TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT

Özaslan "Ve bunu markalaştıralım. Buradan da bütün dünyaya satalım. Bu projeyi hayata geçirmek için Şanlıurfa Valiliği ve Diyarbakır Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın öncülüğünde bir araya gelecekler ve bu projeyi çok rahat bir şekilde hayata geçirecekler. Unutmayalım bu proje Türkiye'nin dünyadaki organik tarımda söz sahibi olabilmesi için çok da büyük bir fırsattır. Gelin hep beraber bu fırsatı değerlendirelim" dedi.

ÖNCÜLÜK ETMEYE HAZIRIZ

Son olarak Özaslan “Biz HÜDA PAR olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ni devraldığımız zaman bu projenin hayata geçmesi için öncülük edeceğimizden de hiç kimsenin şüphesi olmasın” diyerek, memleketin kazanımları için her zaman ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını vurguladı.

HÜDA PAR: Karacadağ'ı organik tarım cenneti yapacağız

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.