Uzmanından uyarı: Sıcaklara dikkat!

Uzman Diyetisyen Hatice Demir tansiyon rahatsızlığı bulunan vatandaşları beslenme ve sıcaklar konusunda uyardı. Demir, “Yürüyüş egzersizi yapmak isteyenlerin havanın serin olduğu saatleri tercih etmeli” dedi....

ŞANLIURFA- Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Haliliye İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezinde görevli Uzman Diyetisyen Hatice Demir tansiyon rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için uyarıda bulundu.

Şanlıurfa hava sıcaklığının yüksek olduğu bir bölgede bulunduğu için hipertansiyon hastalarının dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Demir,

“Bu dönemde havalar ısındığı için hipertansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken bazı kurallarımız var. Özellikle saat 10 ile 16.00 arasında dışarı çıkmamaları önemli. Yürüyüş egzersizi yapmak isteyenlerin havanın serin olduğu saatleri tercih etmeli.” ifadelerini kullandı.

TUZ TÜKETİMİ SINIRLANDIRILMALI

Hastaları sağlıklı beslenme konusunda uyaran Demir, hipertansiyon hastalarının tuz tüketimini sınırlandırması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Normalde 6 gram tüketilirken hipertansiyon hastalarda bunun çok daha altında tutulması gerekiyor.

Kalsiyum ve potasyumdan zengin beslenme önemli. Özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi az yağlı veya yağsız olması önemli. Posa ve lif yönünden zengin beslenme önemli. En az günlük 5 porsiyon kadar sebze meyve tüketilmeli. Tam tahıllı ürünlerinin tüketilmesi önemli. Özellikle tam buğday unundan yapılmış Kompleks karbonhidratlar tüketilmesi gerekiyor. Özellikle pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tüketilmesi gerekiyor. Yine sebze yemekleri, etli sebze yemekleri tüketilebilir. Et ve et ürünleri günlük 3 porsiyon kadar tüketilmesi gerekiyor. Özellikle tavuk ve balığın derisi ayrılmış bir şekilde tüketilmesi hipertansiyon hastaları için önem arz ediyor.”

SU TÜKETİMİNİN ARTTIRILMASI GEREKİYOR

Tansiyon hastaları için suyun önemine değinen Demir, uyarılarını şöyle sürdürdü:

“Su tüketiminin yine arttırılması lazım. En az 2 litreye kadar su tüketilmesinde fayda var. Hipertansif hastalarda kafein tüketiminde sınırlandırılması gerekiyor. Alkol ve sigara tüketiminin kısıtlamamız gerekiyor. Fiziksel aktivitenin arttırılması tansiyonun dengeye gelmesi açısından yarar sağlıyor. Özellikle hafif tempolu bir yürüyüş yapılıyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Haliliye İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezimizde diyetisyen ve fizyoterapist olarak bu hizmetleri ücretsiz olarak veriyoruz. İhtiyaç olan tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz”.

BİHA


23 May 2022 - 10:02 Şanliurfa- Asayiş