Şanlıurfa'da anne sütünün önemi anlatıldı

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle yapılan etkinlikte anne sütünün önemine dikkat çekildi....

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle yapılan etkinlikte anne sütünün önemine dikkat çekildi.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1-7 Ekim Emzirme Haftası nedeniyle program düzenlendi. Programa Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Dr. Ögr. Üyesi Ahmet Kaya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Aslı Okbay Güneş, yoğun bakım personelleri ve emziren anneler katıldı.

Başhekim Kaya,yenidoğan yoğun bakım personellerine hizmetleri için teşekkür ederek, “Bu zor şartlarda bölgenin en büyük yoğun bakımında verdiğiniz kusursuz hizmet için teşekkür ederim” dedi.

GÜNEŞ: BİR ANNENİN BEBEĞİNE BIRAKABİLECEĞİ EN ÖNEMLİ MİRAS

Anne sütünün önemine işaret eden Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Aslı Okbay Güneş ise anne sütünün öneminin tartışılamaz olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Anne sütü, anne ve bebeği pek çok hastalığa karşı korur. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum; bebeği anne sütüyle beslemek, yeniden gebe kalmak için engel bir durum teşkil etmez ve anneler gebeyken bir önceki bebeklerini emzirmeye devam edebilirler. Anne sütü anneyi yumurtalık, meme kanserine karşı korur. Bebekleri lösemi, lenf bezi kanseri gibi pek çok kanserden korur. Hatta erken doğan bebeklerimizde anne sütünün bebeğin zekâ gelişimine olumlu etkileri gösterilmiştir. Yoğun bakımda yatan bebeklerde ölümü azaltmaktadır. Özellikle bu haftada bunu vurgulamakla birlikte biz her gün tüm annelerimize anne sütünün önemini anlatıp bebekleri için bize süt temin etmelerini istiyoruz.

Anne sütü tartışılmaz, bir annenin bebeğine bırakılabileceği en önemli mirastır ve bütün anneler bebeklerini emzirmelidir”.

BİHA


05 Eki 2022 - 12:01 Şanliurfa- Asayiş