Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başörtüsünü Anayasa ile çözelim

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin Meclis'e sunduğu 'başörtüsü teklifi'ne tepki gösterdi. Türkiye'de verdikleri mücadele sayesinde başörtüsü meselesi kalmadığını söyleyen Erdoğan, ''Eğer dürüstseniz çözümü yasa değil Anayasa düzeninde sağlayalım'' dedi....

Siyasette başörtüsü tartışması sürerken gözler bugün Meclis'teki AK Parti Grup Toplantısı'na çevrildi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, hak ve özgürlüklerle ilgili yeni aşama olacak diyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü konuşmasını işaret etmişti.

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin Meclis'e sunduğu 'başörtüsü teklifi'ne tepki gösterdi. Türkiye'de verdikleri mücadele sayesinde başörtüsü meselesi kalmadığını söyleyen Erdoğan,''Eğer dürüstseniz çözümü yasa değil Anayasa düzeninde sağlayalım'' dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, beklenen açıklamayıyeni yasama yılının ilk grup toplantısında yaptı.

“SEÇİM MOTTOMUZ: TÜRKİYE YÜZYILI”

Konuşmasının başında AK Parti’nin çalışmalarında değinen Erdoğan, seçim mottolarını açıkladı. Erdoğan, şunları söyledi:

“Bizi heyecanla dinleyen vatandaşlarımıza bazı gerçekleri açıklayacağım. Sıkı bir düzenlemeyle gündemkileri yasalaştıracağınıza inanıyorum. Büyük ve güçlüTürkiye'yi tuğla tuğla örüyoruz. Bizim seçim mottomuz ‘Türkiye yüzyılı’. Bu kapsamdaki ilk işaretimizi de Meclis'e sunduk.

Birilerine bakıyorsunuz, toplanıp toplanıp dağılıyorlar ama kendi meselelerini bile çözemiyorlar. Biz ise aşk ile her gün çalışmaya devam ediyoruz.”

CHP'NİN BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı başörtüsü konusuna değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Önceki akşam geç saatlerde CHP Genel Başkanı, bizim ömrümüzü verdiğimiz mücadele ile ilgili güya günah çıkartıyor. Gerçi dün akşam açıkladıklarıbaşörtüsü teklifi ile Meclis'e sundukları arasında dağlar kadar fark var. Şu an ülkemizde böyle bir mesele var mı, yok. Ama birileri riyakarlık peşinde koşuyor.

“TÜRKİYE'DE BAŞÖRTÜSÜ MESELESİ YOK”

“Bugün Türkiye'nin gündeminde başörtüsü diye bir mesele, verdiğimiz mücadele sayesinde hamdolsun artık kalmamıştır” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konuAnayasakonusu olmayacak tabii bir haktır. Bu sorunları biz yaşadık, şimdi kanunlarla bu konuyu çözelim diyorsun ama sabırlı. Kendisi bir kaset kumpası ile bulunduğu yere gelenler ülkenin geleceğine fayda sağlayamazlar. Dün söylediğini bugün inkar edenleri kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Bu zatın başörtüsü ile ilgili söylediklerine değil gerisindekilere bakıyoruz.Bizim Kürt meselesi gibi bir sıkıntımız yok ki. Benim Kabine'mde iki tane Kürt arkadaşım var. Önümüzdeki hafta Alevivatandaşlarımız için adım atacağız.”

“YASA DEĞİL ANAYASA DÜZENİNDE SAĞLAYALIM”

Kılıçdaroğlu'nun son adımını bir taktik olarak gördüğünü belirten Erdoğan, “Kanun teklifi olarak Meclis'e sundukları teklif, geçmişte olduğunu gibi yeni yasakların dayanağı olabilir.O zaman biz daha öte bir teklif sunalım. Eğer dürüstsen şayetbu zat başörtüsü meselesini çıkartmak istiyorsa gelin çözümü yasa değil Anayasa düzeninde sağlayalım. Ben arkadaşlarıma bugün talimatı veriyorum” diye konuştu.

BİHA


05 Eki 2022 - 14:22 Şanliurfa- Asayiş