Urfa’da organ bağışının önemine dikkat çekildi

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dt. Nadide Esma Uğurlu, Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, “her organın yeni bir hayat” olduğunu belirterek, organ bağışının önemine dikkati çekti....

Türkiye’de 3-9 Kasım tarihleri "Organ ve Doku Bağışı Haftası" olarak kutlanıyor.

Organ nakli, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemi olarak biliniyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü de tüm kamu hastaneleri, ilçe sağlık müdürlüklerinde ve şehrin belli noktalarından halkı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla stantlar kurdu. Kurulan stantlarda halka organ naklinin önemi anlatılırken, organ bağış formları da doldurulabiliyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dt. Nadide Esma Uğurlu, organ bağışının kişi hayatta iken kendi özgür iradesiyle, organlarının tamamını ya da bir kısmını ölümden sonra vasiyet etme işlemi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilmektedir. Yalnızca yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalarda, solunum cihazına bağlı olarak tedavi görmüş olan hastalarımızda beyin ölümü gerçekleştikten sonra organ nakli yapılabilmektedir. Organ bağış kartı olup olmadığı bakılmaksızın beyin ölümü gelişmiş tüm vakaların aileleri ile mutlaka görüşülür. Bu görüşme organ nakil koordinatörü tarafından gerçekleştirilir. Aile onayı olmadan hiç kimsenin organları alınamaz ve kullanılamaz."

Kalp, böbrek, akciğer gibi organların nakledilebilir organlar olduğunu belirten Uğurlu, "Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğümüze, ilçe sağlık müdürlüklerimize tüm hastane ve aile sağlığı merkezlerimize başvuru yapıp daha detaylı bilgi alabilmektedirler. Halkımızın organ bağışı konusunda duyarlı olmalarını istemekteyiz. Unutmamalıyız ki ‘her organ bağışı yeni bir hayattır’ " ifadelerini kullandı.

BİHA


08 Kas 2022 - 12:18 Şanliurfa- Asayiş