Türkiye'de tarım ürünleri fiyatları artıyor

Türkiye'de tarım ürünleri fiyatları, yükselen girdi maliyetleri ve küresel piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle artmaya devam ediyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Temmuz 2023'te tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE), bir önceki aya göre yüzde 8,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,48, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 102,10 arttı.

Tarım-ÜFE'de, Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek artışlar, yüzde 27,75 ile tahıllar ve baklagiller, yüzde 21,50 ile yağlı meyveler ve kuruyemişler, yüzde 18,10 ile sebzeler ve yüzde 16,97 ile canlı hayvan, et ve et ürünleri alt gruplarında gerçekleşti.

Girdi maliyetlerinin artması, tarım ürünleri fiyatlarının artmasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor. Gübre, mazot, elektrik ve su gibi girdi maliyetleri, son dönemde önemli ölçüde arttı. Bu artışlar, çiftçilerin maliyetlerini artırarak, üretim maliyetlerini de yükseltti.

Küresel piyasalardaki gelişmeler de tarım ürünleri fiyatlarının artmasında etkili oluyor. Rusya-Ukrayna savaşı, özellikle gıda fiyatlarında önemli bir artışa neden oldu. Savaşın başlamasıyla birlikte, bu ülkelerden yapılan gıda ihracatı azaldı. Bu durum, küresel gıda arzını azaltarak, fiyatların yükselmesine neden oldu.

Tarım ürünleri fiyatlarındaki artış, tüketicilerin satın alma gücünü azaltarak, enflasyonu da yükseltiyor. Ayrıca, tarım ürünleri fiyatlarındaki artış, gıda güvenliğini de tehdit ediyor.

Tarım ürünleri fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için, girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve küresel piyasalardaki gelişmelerin takip edilmesi gerekiyor. Ayrıca, tarım ürünlerinin depolanması ve saklanması için yatırımların yapılması da önemli.

Türkiye'de tarım ürünleri fiyatları artıyor

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.