Vekil Tanal Meclis gündemine taşıdı! Şanlıurfa afet bölgesi ilan edilecek mi?

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, selin zarar verdiği Şanlıurfa’nın “Afet bölgesi” ilan edilerek, kentte yaşayan vatandaşların zararının giderilmesi talebiyle hem İçişleri Bakanlığı’na hem de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ayrı ayrı dilekçeyle başvurdu. Vekil Tanal aynı zamanda konuyu soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşıdı.

Vekil Tanal Meclis gündemine taşıdı! Şanlıurfa afet bölgesi ilan edilecek mi?

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, sel felaketinden etkilenen Şanlıurfa’nın “Afet bölgesi” ilan edilerek, kentte yaşayan vatandaşların zararının giderilmesi talebiyle hem İçişleri Bakanlığı’na hem de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ayrı ayrı dilekçeyle başvurdu. 

Tanal, Şanlıurfa’nın afet bölgesi ilan edilmesi talebini içeren dilekçesinde, Şanlıurfa ilinde 14 Şubat 2024 tarihinde gece saatlerinden itibaren başlayan sağanak yağmur yağışının, şehir merkezinde ve ilçelerde, deyim yerindeyse hayatı felç ettiğini vurguladı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal

Şanlıurfa şehir merkezini, Eyyübiye, Haliliye, Karaköprü, Bozova, Akçakale, Siverek, Hilvan, Suruç, Birecik, Halfeti, Ceylanpınar, Harran ve Viranşehir ilçelerini etkisi altına alan ve saatlerce süren sağanak yağışın, sele dönüştüğünü, güçlü sel ve su birikintileri oluştuğunu dilekçesinde belirten Tanal, “Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili kurumlarca su taşkınlarına karşı altyapının iyileştirilmemesi, yağmur sularının kanalizasyon şebekesine çekmek için kullanılan mazgallar temizlenmemesi, kent merkezinden geçen dere yataklarının temizlenmemesi nedeniyle vatandaşlarımız büyük bir mağduriyet yaşamıştır” dedi.

EV, İŞ YERLERİ SUYLA DOLDU 

Altyapı eksikliğinden kaynaklı olarak göle dönen yollarda araçlar mahsur kaldığını, trafik kazalarının meydana geldiğini dilekçesinde aktaran Tanal, yağış nedeniyle birçok ev ve iş yeri sular altında kaldığını, vatandaşların evlerine ve iş yerlerine dolan yağmur sularını kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştığını dile getirdi. 

ÇİFTÇİNİN ZARARI 

Vekil Tanal, Şanlıurfa’daki çiftçilerin zararına da dikkat çekerek, şöyle anlattı:

 “Sel felaketi nedeniyle kırsal bölgelerdeki ekili tarım arazileri sular altında kalmış, bataklığa dönüşmüştür. Yurttaşlarımızın bakımını üstlendiği hayvanlar telef olmuştur. Çiftçimizin geçim kaynakları olan tarım arazilerinin, bahçelerin tahribata uğramasını, hayvanların telef olmasını görmezden gelmek, Anayasamızda vurgulanan devletin temel amaç ve görevleriyle, sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır.” 

ŞANLIURFA HALKI MAĞDUR 

Şanlıurfa’daki vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararın boyutunun dikkate alınması gerektiğini dilekçesinde vurgulayan Tanal, “Şanlıurfa ilinin şehir merkezi ve ilçelerinde yaşanan sel felaketi nedeniyle bölge halkı mağdur durumdadır ve yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bölge halkının mağduriyetinin giderilmesi, maddi ve manevi açıdan büyük bir kayba uğrayan Şanlıurfa’daki çiftçinin, esnafın, vatandaşların yaralarının sarılması, zararlarının karşılanması için Şanlıurfa ilimizin afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir” şeklinde talebini dile getirdi. 

TANAL, MECLİS GÜNDEMİNE DE TAŞIDI 

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa’daki sel felaketini, afet bölgesi ilanı talebini, eş zamanlı olarak soru önergesi yoluyla Meclis gündemine de taşıdı. Tanal, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın ayrı ayrı yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergeleri sundu.

Tanal önergesinde, ilgili bakanları şu soruları yöneltti:

- Şanlıurfa ilimizde 14 Şubat 2024 tarihinde yaşanan sel felaketi nedeniyle hasar tespit çalışması yapılmış mıdır? Şanlıurfa’da yaşayan vatandaşlarımızın sel felaketinden kaynaklı mağduriyetleri giderilecek midir? Şayet afetzede Şanlıurfalı vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmeyecek ise işbu durum, Anayasamızda vurgulanan devletin temel amaç ve görevlerine, sosyal devlet ilkesine aykırı değil midir? 

- 14 Şubat 2024 tarihinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle Şanlıurfa ‘afet bölgesi’ ilan edilecek midir? Şayet ilan edilmeyecek ise bu yöndeki kararın gerekçesi nedir? 

Vekil Tanal Meclis gündemine taşıdı! Şanlıurfa afet bölgesi ilan edilecek mi?

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.