Elektrik dağıtım şirketleriyle olağanüstü toplantı sona erdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik dağıtım şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle kriz yönetimi üzerine görüştüklerini kaydetti. Dönmez ''Dünyada artan enerji maliyetlerinden vatandaşı korumak için önlemler aldık'' dedi.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in 21 elektr...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik dağıtım şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle kriz yönetimi üzerine görüştüklerini kaydetti. Dönmez ''Dünyada artan enerji maliyetlerinden vatandaşı korumak için önlemler aldık'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in 21 elektrik dağıtım bölgesinin üst düzey yöneticileri ile bir araya geldiği toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) yönetimleri de yer alıyor. Toplantıda mevcut tarife ve etkileri, maliyet hesapları, dağıtım şirketlerinin gelir ve giderleri, borçları, yatırım planları ele alındı.

Bakan Dönmez toplantı sonrasında yaptığı açıklamada artan enerji fiyatlarına karşı tedbirlerin alındığını ve vatandaşlara sübvansiyonların sağlandığını söyledi.

ENERJİ FİYATLARI KÜRESEL BİR SORUN HALİNE GELDİ

Enerji fiyatlarının küresel bir sorun halile geldiğini belirten Dönmez ''Dünyada artan enerji maliyetlerinden vatandaşı korumak için önlemler aldık'' dedi. Dönmez enerji desteği verilen hane sayısının 4 milyona çıkarıldığını vurguladı.

Dönmez ''Bu yıl elektrikte 1. kademede dar gelirli vatandaşları korumaya yönelik düzenlediğimiz indirimli tarifede yüzde 50 indirim, doğal gazda ise bu destek yüzde 75'ler seviyesinde. Bu süreçte enerji sektöründen de özellikle sürece daha fazla katkı sağlamalarını beklediğimiz ifade ettik. Sosyal destek kapsamındaki son 3 yıldır elektrik tüketim desteği veriyoruz. Toplam destek tutarı 6.4 milyar liraya ulaştı'' dedi.

'KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ŞİRKETLERİN ÖNERİLERİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ'

Isınma yardımı kapsamına doğal gazı da dahil ettiklerini bildiren Dönmez şöyle konuştu: '' Bu kapsamda yararlanacak hane sayısı da 4 milyon haneye kadar çıkarıldı. 450 lira ile 1150 lira arasında yıllık bir doğalgaz desteği sağlanacak. Yine küçük ölçekli işletmelerden ve STK'lardan gelen önerileri değerlendiriyoruz. Kim ne derse desin biz her zaman doğruları söyleyeceğiz.''

BİHA


 


11 Şub 2022 - 17:16 Şanliurfa- Asayiş