Urfa’da kanserle mücadelede önemli gelişme

Şanlıurfa’da Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan Flowsitometri Laboratuvarı özellikle kan kanseri hastaların tetkik, tanı ve tedavisinde kullanılacak.Şanlıurfa’da Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Flowsitometri Laboratuvarı hizmete girdi.Flowsitometri, akan hü...

Şanlıurfa’da Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan Flowsitometri Laboratuvarı özellikle kan kanseri hastaların tetkik, tanı ve tedavisinde kullanılacak.

Şanlıurfa’da Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Flowsitometri Laboratuvarı hizmete girdi.

Flowsitometri, akan hücre ölçer cihazı, tıbbi ve biyolojik araştırmalarda, klinik uygulamalarda yaygın olarak kullanılıyor. İmmün sistem hücrelerinin varlığı ve fonksiyonları akan hücre ölçer cihazı ile saptanabiliyor. Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kısa süre önce kurulan Flowsitometri Laboratuvarı da özellikle kan kanseri hastaların tetkik, tanı ve tedavisinde kullanılacak.

Şanlıurfa Laboratuvar İl Koordinatörü Uzm. Dr. Uğur Fahri Yürekli, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Flowsitometri Laboratuvarı özellikle kan kanseri hastalarımızın tetkik, tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra enfeksiyon hastalıkları özellikle ‘HIV’ hastalarının tanı ve tedavisinde ve bunların takiplerinde kullanılmaktadır. Bu laboratuvarımız bütün ilimize bütün hastanelerimize müracaat eden hastalarımıza hizmet vermektedir. Eskiden hastalarımız bu tetkik yaptırmak için dışarıya gitmekteydiler, mağdur olmaktaydılar, maddi ve zaman kayıpları olmaktaydı şimdi ise laboratuvarımıza müracaat edip bir gün içerisinde bilemediniz azami iki gün içerisinde sonuçlarını almaktadırlar. Tetkik ve teşhisi ilimiz içerisinde yapıldığı içinde tüm sağlık camiasına bu işe katkısı bulunan tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum”.

BİHA

 


18 Şub 2022 - 10:46 Şanliurfa- Asayiş