Emik'ten oruç tutanlara önemli uyarılar

Uzmanı Dr. Kezban Yavuz Emik, Ramazan ayında beslenme düzeninin değiştiğine dikkati çekerek, sağlık problemleri yaşanmaması için oruç tutacak olan kişilere uyarılarda bulundu....

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürü Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Kezban Yavuz Emik, 7 Nisan Dünya Sağlık Gününde sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.


Emik, oruç tutarken en çok zorlanılan sorunların başında halsizlik ve açlık atakları gelebileceğinin altını çizdi. Açıklamasında Emik, şu uyarılarda bulundu:

“Oruç tutmak her bireyin sağlık durumuna göre farklı etkiler gösterebilir. Sağlıklı bireylerde orucun zorlayıcı bir etkisi hissedilmeyebilir. Fakat yaz aylarında artan sıcaklıklar nedeniyle oruç tutmak daha zorlayıcı olduğundan kalp rahatsızlığı, böbrek hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıkları olanların ve düzenli ilaç kullananların oruç tutmadan önce mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir. Ayrıca gebelerin ve emziren annelerinde herhangi bir sağlık problemi yaşamaması için oruç tutmadan önce mutlaka bir doktora danışmalarını öneriyoruz.”

Özellikle yaz aylarında oruç tutarken açlık ve susuzluk yaşandığına vurgu yapan Emik, uyarılarını şöyle sürdürdü:


“Yaz aylarında terleme ve idrar yolu ile atılımı artar. Ramazan ayı öncesi su tüketmeyerek susuzluğa alışılacağının düşünülmesi oldukça yanlış bir uygulama olup günde en az 8-10 bardak su tüketelim. Su kaybını arttıran çay, kahve gibi içeceklerin kullanımı ise sınırlandıralım. Günlük tempo içerisinde sağlıklı yaşam ritüellerine uygulamak ne kadar zor görünse de alışkanlıklarımızı değiştirerek size sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Her ne kadar vaka sayılarımız azalsa da pandemi hala devam etmekte. Kapalı ve kalabalık ortamlarda maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım. Bu kapsamda mübarek ramazan ayının size sağlık, bereket ve mutluluk getirmesini diler ‘7 Nisan Dünya Sağlık Gününüzü’ kutlarım”.

BİHA


07 Nis 2022 - 10:58 Şanliurfa- Asayiş