İSRAİL VE YAHUDİ

 

“İsrail” kavramı Kur’an-ı Kerim’de Yakub (AS)’ın bir unvanı olarak kullanılmıştır. Bu nedenle bu ismi Yahudilerden ayrı tutmalıyız. Kur’an’da iki yerde Yakub (AS)’dan “İsraîl” diye söz edilmektedir:

“Tevrat indirilmeden önce İsrail'in (Yakub'un) kendisine haram ettiğinden başka bütün yiyecekler İsrailoğullarına helal idi. De ki: “Eğer doğru sözlü iseniz Tevrat'ı getirip okuyun. ” (Al-i İmran, 93.)

“İşte onlar, Âdem’in ve Nuh ile birlikte taşıdıklarımızın soyundan gelen, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerden ve İbrahim’in, İsrail'in ve doğru yolu gösterip, seçtiğimiz kimselerin soyundandır. Onlara Rahman’ın ayetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı.” (Meryem, 58.)

İbranice asıllı olan bu isim, kul anlamına gelen “isra” ve Allah anlamına gelen “îl” kelimelerinden oluşmuş bir terkiptir. “Allah’ın kulu” anlamındadır. Arapçadaki “Abdullah” isminin İbranicedeki karşılığıdır. Kul anlamındaki “isra” Türkçede de kullanılan “esir” kelimesine lafız olarak benzediği gibi anlamca da yakındır.

Ancak Yahudiler, Kur’an ifadesiyle “yuharrifûne’l-kelime ‘an mevadıihi: Kelimeleri konulduğu anlamlarından saptırıp tahrif ettikleri” (Maide, 13.) için, “İsrail” kelimesini de “Tanrıyla güreşip onu yenen” anlamını yükleyerek tahrif etmişlerdir.

Kur’an’da Yakub (AS)’ın oniki oğlu ve onların soyundan gelenler için “Ben-i İsrail: İsrailoğulları” tabiri kullanılır. Birçok kavme nasip olmayan ilahi ihsan ve nimetlere gark edilen İsrailoğulları, ilahi değeri hiçe sayarak büyük bir şımarıklığa kapılmışlardır. Yüce Allah, Hz. Musa (AS)’dan sonraki dönemlerde de birçok peygamber göndererek gittikçe azgınlaşan bu şımarık kavmi uyarmış ve nimetlerini hatırlatmış, onları Hakka ve hidayete çağırmıştır. Ancak Peygamberleri öldürmek, Tevrat’ı tahrif etmek, Allah’ın kendilerine bildirdiği emir ve yasaklarını çiğnemek ve verdikleri sözü tutmamakla karşılık vermişlerdir. Hatta sayısızca ilahi nimetleri görmezden gelerek Allah’a dil uzatmaya, O’nu –hâşâ- cimrikle itham etmeye başlamışlardır. Çeşitli kavimlerin de kendilerine katılmasıyla kalabalıklaşan ve fesatta sınır tanımayan bu azgın topluluk, Musa (AS)’ın getirdiği dinden tamamen farklı yeni bir din oluşturmuşlardır. İşte bu yeni uydurdukları din nedeniyle “Yahudi” adını almışlardır. Bu tavırlarıyla Allah’ın lanetine ve gazabına müstahak olmuşlardır. (Maide, 12-13)

Günümüzde “İsrail” denince acımasız, zalim, kanla beslenen fesat bir terörist devlet akla gelir. Yakub (AS)’la hiçbir bağları bulunmayan bu zalimlerin, gerçek anlamındaki “İsrail” ismiyle de alakaları yoktur. Çünkü günümüzdeki Yahudilerin tutumu “Allah’ın kulu” anlamına değil, tahrif ederek yükledikleri “Allah’la savaşan” anlamına uygun düşmektedir. Bu itibarla Yahudi toplumundan, Hz. Musa (AS)’ın şeriatına uyumluluk beklemek büyük bir hatadır. Onlar, İslam’ı ve peygamberini kabul etmeyip kâfir oldukları gibi, Hz. Musa’nın şeriatına göre de kâfirdirler. Yahudiler, Musa (AS)’a “on emir” olarak bildirilen hiç birine itaat etmedikleri, bu emirlerin tersini yaptıkları apaçık ortadadır. Örneğin: “Öldürmeyeceksin!” emrini sadece öldüremedikleri kimseler için uygulamaya koyuyorlar. Az da olsa farklı düşünen, devletlerinin terörüne karşı çıkan, barış yanlısı görünen Yahudilerin bulunduğunu da belirtmeliyiz.

Kur’an, Yahudilerin acımasızlığını, Müslümanlara karşı insafsızca düşmanlıklarını haber vererek müminleri uyarmaktadır:

“Andolsun ki insanların içerisinde, müminlere en şiddetli düşman olarak Yahudileri ve Allah'a şirk koşanları bulursun.” (Maide, 82.)

 

Yıllar önce TRT’de yayınlanan ve Yahudi vahşetini gözler önüne seren “İsrail İsrail’e Karşı” adlı bir belgesel izlemiştim. Bu belgeselde, İsrail halkının devletinden çok daha zalim ve gaddar olduğu görülüyordu. Öyle ki, İsrail askerleri, küçücük ilkokul çocuklarını, saldırgan Yahudilerden ve din adamlarından koruyor; gözü dönmüş saldırganlara engel olan askerlere tepki gösteriyorlardı.

Zalim İsrail devleti, aslında kurulduğu günden beri her yıl fırsat buldukça bir bahaneyle Filistinlilere saldırıyor. Son günlerde yine sıradanlaştırdığı bir zulümle Gazze’de korumasız masumları hedef almaktadır. Terörist İsrail devletinin her seçim sürecinde seçim yatırımı olarak çocuk ve kadın ayırımı yapmaksızın masum ve savunmasız Filistinli Müslümanlara en ağır silahlarla saldırması, bombalarla evlerini başlarına yıkması ve sanki karşısında büyük bir güç varmış gibi seferberlik ilan etmesi, sözünü ettiğimiz belgeseldeki manzaranın doğruluğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Yılmaz - Mesaj Gönder

# haber

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.