ŞİFA İÇİN İSTİĞFAR OKUMAK

 

Muhterem Kardeşlerim…

Şifa için istiğfar duası okunursa, mânâsını da düşünmek gerekir.

Muhammed Mâsum hazretleri buyuruyor ki:

İstiğfar okurken mânâsını da düşünmeli. Okuyanı ve yanındakileri, dertlerden, sıkıntılardan, hastalıklardan kurtarır. Çok kimse okudu, faydası hep görüldü. (S. Ebediyye)

 Şifa için, istiğfar duası okumak, ölümden başka bütün dertlere, hastalıklara karşı faydalıdır. Ölüm hastasının ağrılarını, sancılarını yok eder, rahat ölmesini sağlar. (İslam Ahlakı)

 İstiğfar edileceği zaman, 100 (yüz) defa “Estagfirullah min külli mâ kerihallah” okumalı ve 100 (yüz) kere de, “Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh” demeli ve mânâsını düşünerek söylemeli. Birincisinin mânâsı şöyledir:

“Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve onları yapmaktan da beni koru!”

 İkincisinin mânâsı da şöyledir:

“Kendisinden başka ilah bulunmayan hay, kayyum ve azîm olan Allah’a istiğfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.”

[Azîm, zatı ve sıfatları kemalde; Hay, ezelî ve ebedî bir hayatla diri olan; Kayyum, zatıyla kaim olan, yarattığı her şeyi varlıkta durduran demektir.]

 Hastaya şifa için, yetmiş istiğfar okumalı, tamam olunca, başına üfürmeli ve kısa bir dua etmeli. Duaların ve istiğfarın kabul olması için, namazları kılmalı, haramlardan sakınmalı ve abdestli okumalıdır. İstiğfarı ve duaları abdestli okumak müstehabdır. (S. Ebediyye)

 Kur’an, müminler için şifadır

 Ölülere ve hastalara, Yasin ve Fatiha okunuyor. Bu surelerin tercümelerinde neden bahsederse bahsetsin, Kur’an-ı Kerimin her âyeti, her harfi şifadır.

Hadis-i Şerifte, “İlaçların en iyisi Kur’an-ı Kerimdir” buyuruldu. (İbni Mace)

 Peygamber efendimiz üç türlü ilaç kullanırdı. Kur’an-ı Kerim veya dua okurdu. Fen ile bulunan ilaçları kullanırdı. Her ikisini karışık kullanırdı.

Bir Hadis-i Şerifte buyuruluyor ki:

“Kur’an-ı Kerimden şifa beklemeyen, şifaya kavuşamaz.” [Deylemi]

 Kur’an-ı Kerim ve dua, şartlarına uygun okunursa, elbette şifa verir. Okuyanın ve hastanın buna inanması gerekir. Haram işleyenin ve itikadı düzgün olmayanın okuması fayda vermez. Kur’an-ı Kerimi ücretle okumak haramdır. (Tefsir-i Mazhari)

 Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:

“Fatiha her derde devâdır.” [Beyheki]

“Fatiha suresi Allahü Teâlâ’nın gadabını önler.” [Şir’a]

“Ölülerinize Yasin okuyun!” [İ.Ahmed]

“Kabristana giren kimse, Yasin suresini okusa, o gün ölülerin azapları hafifler. Ölülerin sayısı kadar o kimseye sevap verilir.” [Etfâl-ül Müslimin]

“Yasin okuyanın sıkıntısı gider.” [Deylemi]

“Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir.” [İsfehani]

“Geceleyin Yasin okuyan kimse, affedilmiş olarak sabaha çıkar.” [Buhari]

“Allah rızası için Yasin okuyanın günahları affolur.” [İbni Sünni]

“Her gece, Yasin okumaya devam eden kimse, şehid olarak ölür.” [Taberani]

“Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’anın kalbi de Yasindir.” [Tirmizi]

“Bir defa Yasin okuyan, on defa Kur’an-ı kerimi okumuş sevabına kavuşur.” [Tirmizi]

 Yasin suresinde, kıyamette olan şeyler, dünyanın geçici olduğu, Cennet nimetleri ve Cehennem azapları da bildirilmektedir. Anlayan hasta, yanında okununca, iman ile gitmeye sebep olan şeyleri işitmiş olur.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:

“İmam-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri, Cenab-ı Hakkın, “Anlayarak da anlamayarak da Kur’an-ı kerim okuyan, benim rızama kavuşur” buyurduğunu bildirmektedir.” [İhya]

 Ölüler için de Yasin-i Şerif okunması emredilmiştir.

Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:

“Yanında Yasin-i Şerif okunan hasta, suya doymuş olarak vefât eder, doymuş olarak kabre girer” “Müslüman bir hasta yanında Yasin okunursa, Rıdvân ismindeki melek Cennet şerbeti getirir. O kimse, suya doymuş olarak ruhunu teslim eder. Doymuş olarak da kabre girer, suya ihtiyacı olmaz.” [S. Ebediyye]

 Dualar ve şifalar

 Hastalığın durumuna göre tedavi, ilaç ile, sadaka vermekle ve dua ile yapılır. Şifayı veren yalnız Allahü Teâlâ’dır. Kur'an-ı Kerimde mealen buyuruldu ki:

“İbrahim,"hastalığıma ancak O şifa verir" dedi.” [Şuara 80]

“Kur'an-ı Kerim, müminler için şifa ve rahmettir.” [İsra 82]

 Hadis-i Şeriflerde de buyuruldu ki:

“Asıl deva Kur'andır.” [İbni Nasr]

“Fatiha ile Âyet-el Kürsiyi okuyana, o gün nazar değmez.” [Deylemi]

“La ilahe illa ente sübhaneke, inni küntü minez-zalimin’i okuyan, dert ve beladan kurtulur.” [Hakim]

(40 defa okuma iyi olur)

“Sabah-akşam İhlas ve Muavvizeteyni [iki kuleuzüyü] üçer defa oku! Bunlar, bütün belaları, afetleri, sıkıntıları ve istemediğin şeyleri giderir.” [Tirmizi]

Allahü Teâlâ cümlemizi Kur'an-ı Kerime inanan, öğrenen, öğreten kullarından eylesin. (Amin)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müslüm ABACIOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.