Reklam Alanı

KURBAN ETİ

Reklam Alanı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Kesilecek kurban etlerinin doğru işlemlerden geçirilerek kullanılması gerekir. 

Et yapısı itibariyle bazı özellikler taşıdığından ve diğer yiyeceklere göre daha hassas bir yapıda olduğundan dolayı etlerden yüksek kalitede lezzet alabilmek için bazı işlemler gerekir. Zira etlerin kalitesini ve lezzetini etkileyen bazı etmenler vardır. Hayvanın beslenmesi, hayvanın cinsi, hayvanın türü, ırkı, hayvanın yaşı, bağ dokusu miktarı, hayvanın kesimden önce dinlendirilmiş olması, kesimden sonra etin dinlendirilmiş olması ve etlerin uygun koşullarda bekletilmesi gibi son derece önemli veya önemsenmesi gereken sebepler etlerin kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kesimden sonra etlerin bir süre dinlendirilmesi gibi basit tedbirlerle etlerden hem organoleptik ve hem de sağlık açısından elde edilecek verim arttırılabilir. 

Kesimden sonra kurban etleri için uygulanması gereken işlemleri şöyle sıralayabiliriz. Bu işlemler et ile yapılacak bütün yemeklerde kalitenin yükseltilmesi, lezzetli yiyecekler elde edilmesinde önemlidir.

*Kurban etleri, serin bir yerde ve mümkün mertebe hava alması sağlanarak kesim sıcaklığından kurtulup normal sıcaklığa dönüşmesi beklendikten sonra buzdolabına kaldırılmalıdır. 

*Henüz kesim sıcaklığında olan etler hemen buzdolabına konulduğu takdirde ve hava alamayacak durumda üst üste büyük parçalar halinde konulursa buzdolabı ısısı iç kısımlarını soğutmaya yetmeyebilir. Bu durumda etlerin bozulması kaçınılmazdır. 

*Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve parçaların büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında 5-6 gündür. Kıymada ise bu süre 3 gündür. Uzun süreli muhafazalarda ise etler derin dondurucuda -18 derecede muhafaza edilmelidir.

* kurban etleri 24 saat bekletildikten sonra tüketilirse dinlendirilmiş olur ki, bu “et olgunlaşması” olarak da tanımlanır. Olgunlaşma aşamasında postmortem değişiklikler, rigor mortis, pH düşmesi gibi olaylar "ete dönüşümü" sağlamaktadır. Kesim sonrası taze ette görülen ilk değişim ölüm sertliğidir. Kesimden sonra ortam sıcaklığına bağlı olarak 15 dakika içinde başlar. Kesimden hemen sonra pişirilen etler lezzet vermediği gibi arzu edilmeyen bir lezzet ve kıvama sahiptir. Etin bir dizi enzimatik reaksiyonlar geçirerek sertliğinin çözülmesi ile istenen kıvama gelerek, arzu edilen lezzeti kazanması, “etin olgunlaşması” olarak ifade edilmektedir.

* Etin pişirilmesi için seçilen yöntem de son derece önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, pişirilecek olan etin ızgara, gril, kavurma, haşlama veya fırında pişirilmesi yöntemlerinden birini belirlemektir. Zira her et her şekilde pişirilmez, pişirilse de arzu edilen lezzet elde edilmez. Lezzetli yemekler elde etmek için mutlaka yemek yapılacak et için uygun pişirmeme yöntemi belirlenmelidir. Bu metot etteki kullanılacak etin bağ dokusu miktarına bağlıdır.

Bağ dokusu fazla olan etler genellikle bol su ile uzun süre kaynatılarak ya da kıyma yapılarak değerlendirilir. Bağ dokusu az olan etler ise kısa sürede, fazla su konmadan daha çok kendi suyuyla ya da içine ilave edilen sebzelerin suyuyla pişirilir. (Sırt bölgesindeki etler, Sığır ve danada kalite sırasına göre, bonfile, kontrfile, fileto parçaları ve pirzola gelir. Kuzu etinin tamamıbu grup etler içinde değerlendirilir. 

Kurban Bayramı’nda kurban keseceklerin uygulayacakları yöntem büyük bir ihtimalle bellidir. Izgara et pişirmek Kurban Bayramı’nda olmazsa olmaz bir durum olmuştur. Ancak ne olursa olsun fazla yemenin vücuda vereceği kalıcı hasarların unutulmaması Kurban Bayramının adına uygun idrak edilerek bir “kutsal kebap bayramına” dönüştürülmemesi ve özellikle perhizli insanların, et yemesinin sakıncalı olduğu kişilerin sağlığını tehdit edecek derecede et tüketiminden sakınması tavsiyesiyle, hayırlı bayramlar dilerim.

Kurban Bayramının Müslümanların uyanışına, sulh ve selamete, İsrail ve destekçilerinin kahr-u perişan olmasına vesile olmasını niyaz ederim.

Afiyette kalın.

KURBAN ETİ
Reklam Alanı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

İptal

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

0 Yorum

Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

Tekrar deneyiniz.