ALLAH'IN YASALARI İNSANLIK İÇİN İLAHİ LÜTUFDUR

 

Şehid Şeyh Abdullah Azam (r.alyh)'ın,İslam ve insanlığın geleceği isimli eserindeki şu muhteşem bilgilerle başlamak istiyorum. "İnsanlık hayatı için Allah (c.c)'ın Kanunu geçerlidir. Allah (c.c)'ın Kanunu iki çeşittir. Kevni kanunlar. Şer'i kanunlar.

 

Kevni kanunların diğer bir ismi tabiât kanunlarıdır. Allah (c.c)'ın kainâtı yaratırken madde için koyduğu kurallar bütünüdür. Ateşin yakması, suyun boğması, serbest kalan bir cismin düşmesi gibi. Bütün varlıklar Allah (c.c)'ın bu kanunlarına ister istemez boyun eğerler. Birde Allah(c.c)'ın imtihan için insanları muhayyer bıraktığı toplumsal kanunlar vardır.

 

İnsan bunlara uyup uyumamakta serbest bırakılmıştır. Allah(c.c) insana akıl vermiş ve iyiyi kötüden ayırdetmesi için birde kitap göndermiştir. Ayrıca uyması halinde elde edeceği mükafatları ve uymaması durumunda karşılaşacağı cezayı da haber vermiştir.

 

İnsan nasıl Allah'ın tabiat için koyduğu kanunlara uyuyorsa aynı şekilde toplumsal kanunlar olan şer'i kanunlara da uyumalıdır. Çünkü bu şaşmaz, yanılmaz  Allah (c.c)'ın İnsan için öngördüğü kanundur. Allah asla vaadinden dönmez, yalan söylemez. Bakınız Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: "Size isabet eden her musibet, ancak ellerinizin kazanmakta olduğu dolayısıyladır." (Şura,30) Şehid Abdullah Azzam'dan alıntı olarak aldığımız kısım burada sona erdi.

 

Şimdi gelelim, kısa bir değerlendirme yapmaya! Bir araba fabrikası, veya bir ilaç firması düşünün. Araba fabrikası ürettiği arabanın torpido kutusuna kullanma kılavuzunu koymayı hiçbir zaman ihmal etmez mesela. İlaç firması imal ettiği her ilacın kutusuna, reçetesini koyar ve o ilacın nasıl kullanılacağı, yan etkilerinin neler olduğu, kimlerin kullanabileceği kimlerin kullanmayacağına dair geniş bir malumat verir ki, sıkıntı olmasın. Araba arızalandığında servise, insan hastalandığında doktora gitsin diye... Arabanın kullanma kılavuzunu, ilacın kullanma talimatına dikkat etmeyenler; sanayii ve hastanelere abone olacakları kesindir.

 

İşte bu misalde olduğu gibi, Aziz ve Celil olan Rabbimiz de, yaratmış olduğu insanın yanlış yollara sapmaması, harama bulaşmaması için Peygamberler göndermiş,  peygamberlere de; ümetlerini İrşad etmeleri için kitaplarla birlikte doğrudan vahiy inşallah buyurmakla, insana ikramda bulunmuştur. İşte bu kitaplar, Aziz ve Celil olan Rabbimizin Kanunlarıdır. Allah, kullarının; göndermiş olduğu yasalardan başka kanunlara uymasını hem yasaklamış, hem de haram kılmıştır. Kim ki, ilahi uyarıları kale almaz ve beşeri kanunları tercih edip onlara uyarsa; sonucuna katlanacağı haber verilmektedir. Müslümanlar, Allah'ın Şeriatinden başka, herhangi bir ideolojiye veya izme uymaları halinde, tevbe etmeden o hal üzeri ölürlerse, Allah'ın azabına duçar olacakları konusunda uyarılmakla birlikte tehdit ve ikaz edilmektedirler... Bu gerçeklik, Şura suresi ayet 30'da sarih ve fasih bir şekilde izah edilmiştir... Unutmayalım ki, Allah'ın yasalar; insanlık için birer ikram ve lütfu ilahidirler... Selamette kalın, Allah'ın Şeriatiyla kalın. 30 Haziran 2022.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nusret Yılmaz - Mesaj Gönder

# haber

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete İpekyol Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete İpekyol hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gazete İpekyol editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete İpekyol değil haberi geçen ajanstır.